Note 4 Kapitalstyring og kapitaldekning
RørosBanken benytter standardmetoden for kredittrisiko og basismetoden for operasjonell risiko. CRR3 ble innført i Norge fra 1. april. Endringene fra regelverket for standardmetoden innebærer mer risikosensitive risikovekter enn i CRR2, særlig for lån med pant i eiendom, der belåningsgrad og verdsettelsesprinsipper får større betydning.
Per 31. desember 2025 er kravet til bevaringsbuffer 2,5 %, systemrisikobuffer 4,5 % og motsyklisk kapitalbuffer 2,5 %. Kravet om ren kjernekapital er på 4,5 %, slik at samlet minstekrav til ren kjernekapital er 14,0 %. I tillegg har Finanstilsynet fastsatt et pilar 2-krav for banken på 2,8 % som må dekkes med minimum 56,25 % ren kjernekapital og minimum 75 % kjernekapital. Regulatorisk minstekrav til ren kjernekapital, inklusive pilar 2-kravet, er dermed 15,58 % på konsolidert i nivå.
Bankens mål om ren kjernekapitaldekning på konsolidert nivå er minimum 16,8 % per 31. desember 2025.
En sentral del i bankens kapitalstyring er konsernets interne vurdering av kapitalbehov (ICAAP – Internal Capital Adequacy Assessment Process). I denne prosessen foretas det vurderinger av alle vesentlige risikoer banken er eksponert mot med tilhørende vurdering av internt kapitalbehov for de ulike risikoene. Styret gjennomgår i forbindelse med ICAAP konsernets viktigste risikoområder og intern kontroll. Gjennomgangen tar sikte på å få dokumentert kvaliteten på arbeidet innen de vesentligste risikoområdene. Gjennomgangen skal sikre at endringer i risikobildet identifiseres slik at nødvendige forbedringstiltak kan iverksettes. Tilleggsinformasjon om bankens ansvarlige kapital og risikoprofil er offentliggjort på bankens hjemmesider – pilar 3 dokument.
Samarbeidende gruppe pr 31. desember 2025:
Foretak som deltar i samarbeidende gruppe skal foreta forholdsmessig konsolidering av eierandeler i finansforetak som samarbeidet omfatter, jf. Finansforetaksloven § 17-13 (2) og utfyllende bestemmelser i CRR/CRD-forskriftens § 20 (3) og §32 (4).
RørosBanken deltar i samarbeidende gruppe med Eika Gruppen AS og Eika Boligkreditt AS. Eierandelen i Eika Gruppen (2,27%) og Eika Boligkreditt (1,51%), samt Kredittbanken ASA (0,20%) blir konsolidert med bankens kapitaldekning.
| Morbank | Konsolidert kapitaldekning inkl. andel samarb.gruppe | |||
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | |
| Egenkapitalbevis / Aksjekapital | 70 000 | 70 000 | 95 935 | 98 491 |
| Overkursfond | 229 | 229 | 116 530 | 121 344 |
| Sparebankens fond /Opptjent egenkapital | 989 110 | 915 117 | 979 350 | 900 484 |
| Gavefond | 2 400 | 2 400 | - | |
| Utjevningsfond | 9 502 | 11 045 | ||
| Fond for urealisert gevinst | 172 872 | 130 162 | 173 168 | 130 491 |
| Egenkapital som inngår i ren kjernekapital | 1 244 112 | 1 128 953 | 1 364 983 | 1 250 810 |
| Kontantstrømsikring IFRS9 | 3 972 | 7 147 | ||
| Avsatt utbytte og gaver | -9 400 | -7 000 | ||
| Immaterielle eiendeler | -112 933 | -113 986 | ||
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -1 305 | -1 280 | -1 594 | -1 602 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -18 644 | -14 871 | -54 932 | -46 689 |
| Ren kjernekapital | 1 214 762 | 1 105 802 | 1 199 497 | 1 095 679 |
| Fondsobligasjoner | 90 000 | 90 000 | 100 940 | 102 905 |
| Kjernekapital | 1 304 762 | 1 195 802 | 1 300 436 | 1 198 584 |
| Tilleggskapital - ansvarlig lån | 120 000 | 120 000 | 135 871 | 137 383 |
| Fradrag i tilleggskapitalkapital | ||||
| Ansvarlig kapital | 1 424 762 | 1 315 802 | 1 436 307 | 1 335 967 |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | ||||
| Stater | ||||
| Lokale og regionale myndigheter | 34 070 | 36 752 | 57 442 | 53 791 |
| Offentlige eide foretak | 0 | 0 | 0 | |
| Institusjoner | 19 241 | 25 504 | 34 708 | 45 629 |
| Foretak | 192 432 | 138 013 | 193 562 | 139 329 |
| Massemarked | 1 168 018 | 482 672 | 1 367 974 | 538 884 |
| Pantsikkerhet eiendom | 1 909 123 | 2 711 695 | 2 412 216 | 3 386 712 |
| - Herav pantsikkerhet i boligeiendom (CRR3) | 983 801 | 1 298 019 | ||
| - Herav pantsikkerhet i næringseiendom (CRR3) | 925 322 | 1 114 198 | ||
| Forfalte engasjementer | 93 389 | 125 307 | 97 086 | 128 594 |
| Høyrisiko engasjementer | 0 | 15 279 | 3 023 | 15 383 |
| Kjøp, utvikling og oppføring av fast eiendom | 188 755 | |||
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 63 442 | 62 276 | 47 952 | 48 538 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 12 713 | 27 624 | 15 831 | 27 624 |
| Andeler i verdipapirfond | 26 044 | 0 | 33 404 | 6 157 |
| Egenkapitalposisjoner | 341 081 | 310 729 | 213 684 | 174 664 |
| Øvrige engasjement | 62 492 | 36 478 | 75 844 | 50 503 |
| Subordinert gjeld | 3 023 | |||
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 4 113 823 | 3 972 330 | 4 552 724 | 4 615 809 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 384 290 | 453 317 | 407 867 | 473 789 |
| CVA-tillegg | 805 | 29 021 | 21 353 | |
| Kapitalkrav med utgangspunkt i faste kostnader | 6 380 | 6 356 | ||
| Sum beregningsgrunnlag | 4 498 917 | 4 425 648 | 4 995 993 | 5 117 307 |
| Kapitaldekning i % | 31,67 % | 29,73 % | 28,75 % | 26,11 % |
| Kjernekapitaldekning | 29,00 % | 27,02 % | 26,03 % | 23,42 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 27,00 % | 24,99 % | 24,01 % | 21,41 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 13,28 % | 13,44 % | 11,14 % | 10,82 % |

