Noter
Note 1 Generell informasjon
RørosBanken er en selvstendig bank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt person- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene.
Banken har hovedkontor på Røros og har et rådgivningskontor i Oslo og Trondheim.
Regnskapet omfatter perioden 01.01.2026 – 30.06.2026.
Alle tall er oppgitt i 1.000 kroner. Kvartalsresultatet for 2. kvartal 2026 er ikke revisorbekreftet. Overskuddet hittil i år blir ikke inkludert i kapitaldekningsberegningen.
Note 2 Regnskapsprinsipper og estimater
REGNSKAPSPRINSIPPER
Regnskapet er utarbeidet i overenstemmelse med IFRS. Regnskapsprinsippene som er benyttet er beskrevet i årsrapport for 2025. Det er ingen vesentlige endringer i regnskapsprinsipper etter fjorårets årsregnskap.
KRITISKE ESTIMATER OG VURDERINGER VEDRØRENDE BRUK AV REGNSKAPSPRINSIPPER
Utarbeidelse av regnskap i overensstemmelse med generelt aksepterte regnskapsprinsipper krever at ledelsen i en del tilfeller tar forutsetninger og må anvende estimater og skjønnsmessige vurderinger. Estimater og skjønnsmessige vurderinger evalueres løpende, og er basert på historiske erfaringer og forutsetninger om fremtidige hendelser som anses sannsynlige på balansetidspunktet. Det er knyttet usikkerhet til de forutsetninger og forventninger som ligger til grunn for anvendte estimater og skjønnsmessige vurderinger.
Nedskrivninger på utlån
For individuelt vurderte utlån i steg 3 og for grupper av utlån som er identifisert som usikre, foretas det en beregning for å fastslå en verdi på utlånet eller på grupper av utlån. Beregningen forutsetter at det benyttes størrelser som er basert på vurderinger, og disse påvirker godheten i den beregnede verdi. Nedskrivningsvurderinger gjennomføres minimum hvert kvartal.
Nedskrivninger i steg 1 og 2
Engasjementer som ikke er individuelt nedskrevet inngår i beregning av statistiske nedskrivninger (IFRS 9 nedskrivninger) på utlån og garantier. Nedskrivning beregnes på grunnlag av utviklingen i kundenes risikoklassifisering samt tapserfaring for de respektive kundegrupper. Utover dette tillegges konjunktur- og markedsutvikling (makroforhold) som ennå ikke har fått effekt på det beregnede nedskrivningsbehov på kundegrupper totalt. Den statistiske modellen for beregning av «Expected credit losses» (ECL) på engasjementene bygger på flere kritiske forutsetninger, herunder misligholdssannsynlighet, tap ved mislighold, forventet levetid på engasjementene og makroutvikling.
Misligholdsdefinisjon
Definisjon av mislighold er utformet i henhold til European Banking Authority sine retningslinjer for hvordan banker skal anvende misligholdsdefinisjon i kapitalkravsforordningen (CRR), samt presiseringer i CRR/CRD IV forskriften. Det følger av disse reglene at en kunde vil bli klassifisert som misligholdt dersom minst ett av følgende kriterier er oppfylt:
- Kunden har overtrekk som både overstiger en relativ- og absolutt grense i mer enn 90 sammenhengende dager. For både PM- og BM-kunder er den relative grensen lik 1% av kundens samlede eksponeringer.
- For PM-kunder er den absolutte grensen lik 1.000 kroner
- For BM-kunder er den absolutte grensen lik 2.000 kroner
- Det er vurdert som sannsynlig at kunden ikke vil kunne innfri sine kredittforpliktelser overfor banken (unlikely to pay – UTP).
- Kunden er smittet av en annen kunde som er i mislighold i henhold til de to første kriteriene nevnt over.
Definisjon av mislighold innebærer en karensperiode som tilsier at kundene blir kategorisert som misligholdt en periode etter at misligholdet er bragt i orden. Karensperioden er tre måneder etter friskmelding med unntak av engasjementer med forbearance-markering hvor tilhørende karensperioden er tolv måneder.
VIRKELIG VERDI FOR FINANSIELLE INSTRUMENTER
Virkelig verdi på finansielle instrumenter som ikke handles i et aktivt marked, fastsettes ved å bruke ulike verdsettelsesteknikker. I disse vurderingene søker banken i størst mulig grad å basere seg på markedsforholdene på balansedagen. Dersom det ikke er observerbare markedsdata gjøres antagelser om hvordan markedet vil prise instrumentet, for eksempel basert på prising av tilsvarende instrumenter. I verdsettelsene kreves det utstrakt bruk av skjønn, blant annet ved vurdering av kredittrisiko, likviditetsrisiko og volatilitet. En endring i en eller flere av disse faktorene kan påvirke fastsatt verdi for instrumentet. Det er større usikkerhet enn ellers i verdsettingen av egenkapitalinstrumenter i nivå 3 (se note 9).
IFRS 16 LEIEAVTALER DER SELSKAPET ER LEIETAKER
I henhold til IFRS 16 måles leieforpliktelsen til nåverdien av fremtidige leiebetalinger. I etterfølgende perioder vil leieforpliktelsen økes for å gjenspeile renten mens utførte leiebetalinger reduserer balanseført verdi av leieforpliktelsen. Bruksretteiendelen måles til anskaffelseskost og settes lik leieforpliktelsen på anskaffelsestidspunktet. Rentene innregnes i resultatregnskapet som rentekostnader. Bruksretteiendelen avskrives over leieperioden.
RørosBanken sine kontor i Oslo og Trondheim holder til i leide lokaler og avtalene behandles etter IFRS 16 i regnskapet. I tillegg har banken leaset en bil som behandles etter disse regnskapsreglene.
Note 3 Konsernselskaper og tilknyttede selskaper
RørosBanken eier 40 % i Røros Tomteselskap AS. Resterende 60 % eies av Røros Kommune. RørosBanken eier 100 % av Eiendomsmegleren i Fjellregionen AS. RørosBanken eier 21,66 % av Røros Vekst AS. Største eier her er Røros Kommune med 44,9 %. Selskapet er under avvikling.
Note 4 Transaksjoner med nærstående
| Datterselskaper | Tilknyttede selskaper | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2. kvartal | 2. kvartal | 2. kvartal | 2. kvartal | |||
| 2026 | 2025 | 2025 | 2026 | 2025 | 2025 | |
| Utlån til | 456 | 1199 | 0 | 13 000 | 13 000 | 7 047 |
| Husleie | 120 | 120 | 240 | 0 | 0 | 0 |
| Renteinntekter | 10 | 35 | 48 | 279 | 220 | 509 |
| Innskudd fra | 11 864 | 9 399 | 3 959 | 1 533 | 57 | 107 |
| Rentekostnader | 68 | 55 | 150 | 3 | 0 | 0 |
| Innskudd fra datterselskapet inkluderer klienkonto på 11.864. | ||||||
Note 5 Kredittforringede selskaper
Mislighold over 90 dager
| Mislighold over 90 dager | 2. kvartal | 2. kvartal | Året |
|---|---|---|---|
| 2026 | 2025 | 2025 | |
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 52 556 | 14 755 | 27 288 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 42 315 | 154 520 | 33 043 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -31 193 | -98 957 | -25 278 |
| Netto misligholdte engasjementer | 63 678 | 70 318 | 35 053 |
Andre kredittforringede
| Andre kredittforringede | 2. kvartal | 2. kvartal | Året |
|---|---|---|---|
| 2026 | 2025 | 2025 | |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 41 173 | 12 882 | 23 715 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 50 390 | 16 378 | 43 980 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -5 608 | -4 807 | -3 534 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 85 955 | 24 453 | 64 161 |
Note 6 Fordeling utlån kunder
Utlån til kunder fordelt på sektorer og næringer
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| 2026 | 2025 | 2025 | |
| Primærnæringer | 269 716 | 203 586 | 177 564 |
| Industri og bergverk | 73 899 | 118 918 | 83 398 |
| Kraftforsyning | 15 957 | 9 436 | 8 740 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 324 909 | 247 311 | 301 749 |
| Varehandel | 110 820 | 64 562 | 80 179 |
| Transport | 52 901 | 55 241 | 51 483 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 68 288 | 90 276 | 67 051 |
| Informasjon og kommunikasjon | 1 192 | 1 315 | 1 255 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 803 697 | 1 275 245 | 1 552 548 |
| Tjenesteytende virksomhet | 245 488 | 155 707 | 175 106 |
| Sum næring | 2 966 867 | 2 221 597 | 2 499 074 |
| Personkunder | 5 700 347 | 5 207 173 | 5 461 782 |
| Brutto utlån | 8 667 214 | 7 428 770 | 7 960 856 |
| Steg 1 nedskrivninger | -3 685 | -2 916 | -2 869 |
| Steg 2 nedskrivninger | -10 664 | -7 167 | -14 950 |
| Steg 3 nedskrivninger | -36 669 | -103 636 | -28 656 |
| Netto utlån til kunder | 8 616 195 | 7 315 051 | 7 914 381 |
| Utlån formidlet via Eika Boligkreditt (EBK) | 1 908 882 | 1 820 409 | 1 836 447 |
| Totale utlån inkl. porteføljen i EBK | 10 525 077 | 9 135 460 | 9 750 828 |
Note 7 Nedskrivning, tap, finansiell risiko
Etter IFRS 9 er bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på misligholdssannsynlighet (PD) på innregningstidpunktet sammenlignet med misligholdssannsynlighet på balansedagen. Fordeling mellom steg foretas for det enkelte lån eller engasjement.
Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivinger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kredittap over forventet levetid i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivinger ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivinger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivinger som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
Personmarkedet
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2026 | 744 | 2 299 | 5 877 | 8 920 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 177 | -1 014 | -163 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -91 | 91 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -373 | 373 | 0 |
| Netto endring | -1 260 | 285 | 5 646 | 4 671 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 186 | 86 | 398 | 670 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -99 | -288 | -749 | -1 137 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 30.06.2026 | 657 | 1 085 | 11 383 | 13 125 |
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2026 | 5 015 351 | 395 427 | 51 004 | 5 461 782 |
| Overføringer mellom steg: | 0 | |||
| Overføringer til steg 1 | 199 364 | -198 589 | -775 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -147 710 | 147 710 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -40 049 | 40 049 | 0 |
| Netto endring | -95 458 | -1 337 | 545 | -96 250 |
| Nye utlån utbetalt | 1 006 411 | 25 036 | 9 605 | 1 041 052 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -655 179 | -44 360 | -6 699 | -706 237 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 30.06.2026 | 5 322 779 | 283 839 | 93 729 | 5 700 347 |
Bedriftsmarkedet
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2026 | 2 125 | 12 651 | 22 779 | 37 555 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 458 | -2 458 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -193 | 193 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -360 | 360 | 0 |
| Netto endring | -2 328 | -77 | 2 161 | -244 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 1 102 | 573 | 0 | 1 675 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -138 | -944 | -14 | -1 096 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 30.06.2026 | 3 025 | 9 579 | 25 286 | 37 890 |
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2026 | 1 735 386 | 689 933 | 73 754 | 2 499 073 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 233 959 | -233 959 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -122 062 | 122 062 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -16 579 | 16 579 | 0 |
| Netto endring | 19 825 | -38 446 | -510 | -19 130 |
| Nye utlån utbetalt | 611 878 | 34 287 | 0 | 646 165 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -99 625 | -59 442 | -174 | -159 241 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 30.06.2026 | 2 379 361 | 497 856 | 89 650 | 2 966 867 |
Ubenyttede kreditter og garantier
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2026 | 164 | 373 | 156 | 693 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 190 | -190 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -13 | 42 | -29 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -26 | 26 | 0 |
| Netto endring | -210 | 22 | -20 | -208 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 121 | 27 | 0 | 148 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -6 | -2 | 0 | -7 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger pr. 30.06.2026 | 247 | 247 | 133 | 626 |
| 30.06.2026 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2026 | 536 277 | 35 775 | 3 269 | 575 321 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 16 527 | -16 527 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -5 403 | 5 764 | -361 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -2 931 | 2 931 | 0 |
| Netto endring | -27 886 | 17 563 | -2 783 | -13 106 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 74 681 | 2 661 | 0 | 77 342 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -18 068 | -305 | 0 | -18 373 |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 30.06.2026 | 576 129 | 41 999 | 3 056 | 621 184 |
*) Netto endring viser endring i tap som følge av innbetalinger/økning av saldo der lån ikke har skiftet trinn.
| Nedskrivninger i steg 3 på utlån og garantier | 30.06.2026 | 30.06.2025 |
|---|---|---|
| Individuelle nedskrivninger ved begynnelsen av perioden | 28 655 | 77 652 |
| Økte individuelle nedskrivninger i perioden | 4 694 | 25 642 |
| Nye individuelle nedskrivninger i perioden | 5 309 | 2 128 |
| Tilbakeføring av individuelle nedskrivninger fra tidligere perioder | -1 989 | -1 048 |
| Konstaterte tap på lån som tidligere er nedskrevet | -738 | |
| Nedskrivninger steg 3 ved slutten av perioden | 36 669 | 103 636 |
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | 8 250 | 26 673 | -48 857 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | -23 | -52 | 18 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | -1 200 | -3 224 | 4 852 |
| Konstaterte tap i perioden, der det tidligere er | |||
| foretatt nedskrivninger i steg 3 | 327 | 86 182 | |
| Konstaterte tap i perioden, der det ikke er | |||
| foretatt nedskrivninger i steg 3 | 283 | 186 | |
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivninger | -137 | -357 | -492 |
| Tapskostnader i perioden | 6 890 | 23 650 | 41 889 |
Note 8 Segmentinformasjon
Banken rapporterer segmentene privatmarked (PM) og bedriftsmarked (BM). Etter bankens vurdering, foreligger det ikke vesentlige forskjeller i risiko og avkastning på produkter og tjenester som inngår i hovedmarkedene til banken. Rapportering på geografiske segment gir derfor lite tilleggsinformasjon.
| 2. kvartal | 2026 | 2. kvartal | 2025 | 2025 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Andre tjenester | Ufordelt | Total | PM | BM | Andre tjenester | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 84 709 | 53 158 | -37 795 | 100 072 | 83 198 | 38 353 | -19 868 | 101 683 | 169 318 | 88 775 | -47 758 | 210 335 | ||
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 13 591 | 13 591 | 14 523 | 14 523 | 16 788 | 16 788 | ||||||||
| Netto provisjonsinntekter | 20 442 | 20 442 | 21 154 | 21 154 | 45 143 | 45 143 | ||||||||
| Verdiendring verdipapirer | 4 164 | 4 164 | 1 463 | 1 463 | 2 684 | 2 684 | ||||||||
| Andre inntekter | 110 | 110 | 212 | 212 | 422 | 422 | ||||||||
| Sum andre driftsinntekter | 0 | 0 | 0 | 38 306 | 38 306 | 0 | 0 | 0 | 37 351 | 37 351 | 0 | 0 | 65 037 | 65 037 |
| Lønn og andre personalkostnader | 33 569 | 33 569 | 29 309 | 29 309 | 64 437 | 64 437 | ||||||||
| Andre driftskostnader | 27 515 | 27 515 | 24 707 | 24 707 | 52 837 | 52 837 | ||||||||
| Avskrivninger på driftsmidler | 2 276 | 2 276 | 613 | 613 | 2 143 | 2 143 | ||||||||
| Sum driftskostnader | 0 | 0 | 0 | 63 359 | 63 359 | 0 | 0 | 0 | 54 629 | 54 629 | 0 | 0 | 119 417 | 119 417 |
| Kredittap på utlån, ubenyttet kreditt og garantier | 4 305 | 2 585 | 6 890 | 537 | 23 113 | 23 650 | 3 273 | 38 616 | 41 889 | |||||
| Resultat før skatt | 80 404 | 50 573 | 0 | -62 848 | 68 129 | 82 661 | 15 240 | 0 | -37 145 | 60 755 | 166 046 | 50 159 | -102 138 | 114 066 |
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | ||
| Netto utlån og fordringer på kunder | 5 687 222 | 2 928 977 | -3 | 8 616 195 | 5 200 657 | 2 114 391 | 4 | 7 315 052 | 5 452 862 | 2 461 519 | 7 914 381 | |||
| Innskudd fra kunder | 3 858 063 | 2 407 687 | 6 265 750 | 3 799 432 | 2 006 823 | 5 806 254 | 3 720 173 | 2 281 893 | 6 002 067 | |||||
Note 9 Verdipapirinvesteringer
| 30.06.2026 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 812 329 | 812 329 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 180 729 | - | 180 729 | |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 2 739 | 319 264 | 322 003 | |
| Sum | - | 995 796 | 319 264 | 1 315 060 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter | Virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01.2026 | 337 412 | - |
| Realisert gevinst/tap | (110) | - |
| Urealisert gevinst/tap ført mot resultatet | - | |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | (11 028) | |
| Investering | 1 227 | |
| Salg | (8 238) | |
| Utgående balanse 30.06.2026 | 319 263 | - |
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS og Eika VBB AS er basert på siste kjente emisjons- og/eller omsetningskurs i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt, basert på relevante verdsettelsesmetoder. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
| 30.06.2025 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 958 370 | 958 370 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | - | - | - | |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 50 368 | 291 950 | 342 318 | |
| Sum | - | 1 008 738 | 291 950 | 1 300 687 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter | Virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01.2025 | 291 991 | - |
| Realisert gevinst/tap | (1 744) | |
| Urealisert gevinst/tap ført mot resultatet | - | |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | 5 437 | |
| Investering | 5 995 | |
| Salg | (9 729) | |
| Utgående balanse 30.06.2025 | 291 950 | - |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sertifikat- og obligasjonslån | |||||||
| NO0013409797 | 20.11.2024 | 20.11.2025 | 100 000 | 100 559 | 3m Nibor + 37 bp | ||
| NO0010923006 | 04.02.2021 | 04.02.2026 | 0 | 0 | 251 990 | 50 383 | 3m Nibor + 60 bp |
| NO0012948977 | 27.06.2023 | 04.09.2026 | 69 000 | 69 300 | 201 000 | 200 908 | 3m Nibor + 128 bp |
| NO0012811852 | 17.01.2023 | 04.02.2027 | 200 000 | 201 837 | 201 950 | 201 820 | 3m Nibor + 113 bp |
| NO0012933557 | 01.06.2023 | 01.09.2027 | 200 000 | 201 161 | 201 330 | 201 232 | 3m Nibor + 128 bp |
| NO0012811860 | 18.01.2023 | 04.02.2028 | 200 000 | 201 992 | 202 123 | 201 985 | 3m Nibor + 119 bp |
| NO0013628545 | 08.08.2025 | 08.08.2028 | 300 000 | 302 066 | 301 853 | 3m Nibor + 53 bp | |
| NO0013314021 | 14.08.2024 | 14.02.2029 | 300 000 | 302 957 | 201 622 | 303 042 | 3m Nibor + 87 bp |
| NO0013725580 | 06.02.2026 | 06.08.2029 | 300 000 | 302 366 | 0 | 3m Nibor + 55 bp | |
| NO0013673228 | 01.10.2025 | 01.10.2030 | 180 000 | 182 273 | 182 206 | 3m Nibor + 85 bp | |
| NO0013711911 | 14.01.2026 | 14.01.2031 | 200 000 | 202 000 | 0 | 3m Nibor + 68 bp | |
| NO0013755207 | 09.06.2026 | 09.06.2031 | 200 000 | 200 482 | 0 | 3m Nibor + 67 bp | |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 2 166 436 | 1 360 573 | 1 643 430 | ||||
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig lånekapital | |||||||
| NO0013198408 | 11.04.2024 | 11.10.2034 | 120 000 | 121 794 | 121 896 | 121 754 | 3m Nibor + 252 bp |
| Sum ansvarlig lånekapital | 121 794 | 121 896 | 121 754 | ||||
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2025 | Emittert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 30.06.2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 1 643 430 | 704 849 | -50 383 | -131 459 | 2 166 436 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 1 643 430 | 704 849 | -50 383 | -131 459 | 2 166 436 |
| Ansvarlige lån | 121 754 | 0 | 0 | 40 | 121 794 |
| Sum ansvarlig lån | 121 754 | 0 | 0 | 40 | 121 794 |
Note 11 Kapitaldekning
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| Morbank | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 |
| Egenkapitalbevis | 70 000 | 70 000 | 70 000 |
| Overkurs | 229 | 229 | 229 |
| Sparebankens fond | 989 110 | 914 967 | 989 110 |
| Gavefond | 0 | 0 | 2 400 |
| Utevningsfond | 2 502 | 3 484 | 9 502 |
| Annen egenkapital | -3 528 | -3 004 | 0 |
| Fond for urealiserte gevinster | 172 872 | 130 162 | 172 872 |
| Sum egenkapital | 1 231 185 | 1 115 839 | 1 244 112 |
| Utbytte | 0 | 0 | -9 400 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -1 323 | -1 389 | -1 305 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -19 742 | -18 644 | -18 644 |
| Ren kjernekapital | 1 210 120 | 1 095 806 | 1 214 762 |
| Fondsobligasjoner | 90 000 | 90 000 | 90 000 |
| Fradrag i kjernekapital | 0 | 0 | 0 |
| Sum kjernekapital | 1 300 120 | 1 185 806 | 1 304 762 |
| Ansvarlig lånekapital | 120 000 | 120 000 | 120 000 |
| Fradrag i tilleggskapital | 0 | 0 | 0 |
| Sum tilleggskapital | 120 000 | 120 000 | 120 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 1 420 120 | 1 305 806 | 1 424 762 |
| 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | |||
| Stater | 0 | 0 | 0 |
| Lokale og regionale myndigheter | 33 977 | 47 117 | 34 070 |
| Institusjoner | 5 608 | 36 926 | 19 241 |
| Foretak | 239 648 | 139 282 | 192 432 |
| Massemarked | 1 314 090 | 1 136 654 | 1 168 018 |
| Pantsikkerhet eiendom | 2 093 346 | 1 653 842 | 1 909 123 |
| - Herav pantsikkerhet i boligeiendom (CRR3) | 1 081 858 | ||
| - Herav pantsikkerhet i næringseiendom (CRR3) | 1 011 488 | ||
| Forfalte engasjementer | 140 059 | 112 484 | 93 389 |
| Høyrisiko engasjementer | 0 | 0 | 0 |
| Kjøp, utvikling og oppføring av fast eiendom | 137 544 | 0 | 0 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 63 054 | 63 356 | 63 442 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 11 438 | 1 736 | 12 713 |
| Andeler verdipapirfond | 51 229 | 12 592 | 26 044 |
| Egenkapitalposisjoner | 327 002 | 295 100 | 341 081 |
| Øvrige engasjementer | 65 107 | 40 344 | 62 492 |
| CVA-tillegg | 1 072 | 0 | 805 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 4 483 172 | 3 736 816 | 4 114 628 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 384 290 | 344 769 | 384 290 |
| Beregningsgrunnlag | 4 867 462 | 4 081 585 | 4 498 917 |
Konsolidering av samarbeidende grupper
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper.
Banken har en eierandel på 2,34% i Eika Gruppen AS og på 1,45% i Eika Boligkreditt AS.
| 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Ren kjernekapital | 1 196 230 | 1 093 244 | 1 199 497 |
| Kjernekapital | 1 296 433 | 1 195 435 | 1 300 436 |
| Ansvarlig kapital | 1 430 181 | 1 331 858 | 1 436 307 |
| Beregningsgrunnlag | 5 354 391 | 4 630 317 | 4 995 993 |
| Kapitaldekning i % | 26,71 % | 28,76 % | 28,75 % |
| Kjernekapitaldekning | 24,21 % | 25,82 % | 26,03 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 22,34 % | 23,61 % | 24,01 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 10,50 % | 10,57 % | 11,14 % |
Note 12 Egenkapitalbevis
Bankens egenkapitalbevis er alle ført i en - 1 - klasse og utgjør per 30.06.2026 kr. 70.000.000 fordelt på 700.000 egenkapitalbevis pålydende 100 kroner.
EIERANDELSBRØK
Eierandelsbrøk for 2026, se tabell, er utregnet med utgangspunkt i fordeling egenkapital pr. 31.12.25, tilsvarende for 2025 med utgangspunkt i fordeling egenkapital 31.12.24.
| Beløp i tusen kroner | 30.06.2026 | 30.06.2025 |
|---|---|---|
| Egenkapitalbevis (- egne) | 70 000 | 70 000 |
| Overkursfond | 229 | 229 |
| Utevningsfond | 2 502 | 3 484 |
| Sum eierandelskapital (A) | 72 731 | 73 713 |
| Sparebankens fond | 989 110 | 915 734 |
| Grunnfondskapital (B) | 989 110 | 915 734 |
| Fond for urealiserte gevinster | 169 852 | 126 012 |
| Fondsobligasjon | 90 000 | 89 938 |
| Annen egenkapital | 3 019 | 4 150 |
| Avsatt utbytte, gaver og konsernbidrag | 9 400 | 9 400 |
| Sum egenkapital | 1 334 112 | 1 218 947 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 6,85 % | 7,45 % |
| Utbytte | ||
|---|---|---|
| Avsatt utbytte per egenkapitalbevis (i hele kr.) | - | 10,00 |
| Samlet utbytte | - | 7 000 |
De 20 største egenkapitalbeviseiere:
| 30.06.2026 | |||
|---|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel | |
| Marit Irene Bekkevold | 30 700 | 4,39 % | |
| Frian AS | 25 100 | 3,59 % | |
| Jan Tamnes | 19 900 | 2,84 % | |
| Fevang AS | 18 467 | 2,64 % | |
| Liv Marie Engan | 17 300 | 2,47 % | |
| Gry Kristin Holden | 16 600 | 2,37 % | |
| Byehjørnet AS | 16 500 | 2,36 % | |
| Trygve Kristian Størseth | 14 000 | 2,00 % | |
| Kikamo AS | 13 074 | 1,87 % | |
| Petter Harolf Kristiansen | 13 000 | 1,86 % | |
| Vibe Eiendom AS | 12 870 | 1,84 % | |
| Marit Lorck Strøm | 12 600 | 1,80 % | |
| A1 Holding AS | 12 100 | 1,73 % | |
| Bjørn Kosberg | 10 767 | 1,54 % | |
| Hilex Finans AS | 9 400 | 1,34 % | |
| Svein-Kristoffer Grøvdal Solberg | 8 700 | 1,24 % | |
| Torhild Geitle | 8 700 | 1,24 % | |
| Sandkjernan Utbygging AS | 8 700 | 1,24 % | |
| Arnfinn Viken | 8 700 | 1,24 % | |
| Stallbakken Holding AS | 7 304 | 1,04 % | |
| Sum 20 største | 284 482 | 40,64 % | |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 415 518 | 59,36 % | |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 700 000 | 100,00 % | |
| Antall bevis: | 700 000 | ||
| Antall eiere: | 401 |
Note 13 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntrådt hendelser etter balansedagen som er av vesentlig betydning for det avlagte kvartalsregnskapet.

