Noter
Note 1 Generell informasjon
RørosBanken er en selvstendig bank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt person- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene.
Banken har hovedkontor på Røros og har et rådgivningskontor i Oslo.
Regnskapet omfatter perioden 01.01.2025 – 30.09.2025.
Alle tall er oppgitt i 1.000 kroner. Kvartalsresultatet for 3.kvartal 2025 er ikke revisorbekreftet. Overskuddet hittil i år blir ikke inkludert i kapitaldekningsberegningen.
Note 2 Regnskapsprinsipper og estimater
REGNSKAPSPRINSIPPER
Regnskapet er utarbeidet i overenstemmelse med IFRS. Regnskapsprinsippene som er benyttet er beskrevet i årsrapport for 2024. Det er ingen vesentlige endringer i regnskapsprinsipper etter fjorårets årsregnskap.
KRITISKE ESTIMATER OG VURDERINGER VEDRØRENDE BRUK AV REGNSKAPSPRINSIPPER
Utarbeidelse av regnskap i overensstemmelse med generelt aksepterte regnskapsprinsipper krever at ledelsen i en del tilfeller tar forutsetninger og må anvende estimater og skjønnsmessige vurderinger. Estimater og skjønnsmessige vurderinger evalueres løpende, og er basert på historiske erfaringer og forutsetninger om fremtidige hendelser som anses sannsynlige på balansetidspunktet. Det er knyttet usikkerhet til de forutsetninger og forventninger som ligger til grunn for anvendte estimater og skjønnsmessige vurderinger.
Nedskrivninger på utlån
For individuelt vurderte utlån i steg 3 og for grupper av utlån som er identifisert som usikre, foretas det en beregning for å fastslå en verdi på utlånet eller på grupper av utlån. Beregningen forutsetter at det benyttes størrelser som er basert på vurderinger, og disse påvirker godheten i den beregnede verdi. Nedskrivningsvurderinger gjennomføres minimum hvert kvartal.
Nedskrivninger i steg 1 og 2
Engasjementer som ikke er individuelt nedskrevet inngår i beregning av statistiske nedskrivninger (IFRS 9 nedskrivninger) på utlån og garantier. Nedskrivning beregnes på grunnlag av utviklingen i kundenes risikoklassifisering samt tapserfaring for de respektive kundegrupper. Utover dette tillegges konjunktur- og markedsutvikling (makroforhold) som ennå ikke har fått effekt på det beregnede nedskrivningsbehov på kundegrupper totalt. Den statistiske modellen for beregning av «Expected credit losses» (ECL) på engasjementene bygger på flere kritiske forutsetninger, herunder misligholdssannsynlighet, tap ved mislighold, forventet levetid på engasjementene og makroutvikling.
Misligholdsdefinisjon
Definisjon av mislighold er utformet i henhold til European Banking Authority sine retningslinjer for hvordan banker skal anvende misligholdsdefinisjon i kapitalkravsforordningen (CRR), samt presiseringer i CRR/CRD IV forskriften. Det følger av disse reglene at en kunde vil bli klassifisert som misligholdt dersom minst ett av følgende kriterier er oppfylt:
- Kunden har overtrekk som både overstiger en relativ- og absolutt grense i mer enn 90 sammenhengende dager. For både PM- og BM-kunder er den relative grensen lik 1% av kundens samlede eksponeringer.
- For PM-kunder er den absolutte grensen lik 1.000 kroner
- For BM-kunder er den absolutte grensen lik 2.000 kroner
- Det er vurdert som sannsynlig at kunden ikke vil kunne innfri sine kredittforpliktelser overfor banken (unlikely to pay – UTP).
- Kunden er smittet av en annen kunde som er i mislighold i henhold til de to første kriteriene nevnt over.
Definisjon av mislighold innebærer en karensperiode som tilsier at kundene blir kategorisert som misligholdt en periode etter at misligholdet er bragt i orden. Karensperioden er tre måneder etter friskmelding med unntak av engasjementer med forbearance-markering hvor tilhørende karensperioden er tolv måneder.
VIRKELIG VERDI FOR FINANSIELLE INSTRUMENTER
Virkelig verdi på finansielle instrumenter som ikke handles i et aktivt marked, fastsettes ved å bruke ulike verdsettelsesteknikker. I disse vurderingene søker banken i størst mulig grad å basere seg på markedsforholdene på balansedagen. Dersom det ikke er observerbare markedsdata gjøres antagelser om hvordan markedet vil prise instrumentet, for eksempel basert på prising av tilsvarende instrumenter. I verdsettelsene kreves det utstrakt bruk av skjønn, blant annet ved vurdering av kredittrisiko, likviditetsrisiko og volatilitet. En endring i en eller flere av disse faktorene kan påvirke fastsatt verdi for instrumentet. Det er større usikkerhet enn ellers i verdsettingen av egenkapitalinstrumenter i nivå 3 (se note 9).
IFRS 16 LEIEAVTALER DER SELSKAPET ER LEIETAKER
I henhold til IFRS 16 måles leieforpliktelsen til nåverdien av fremtidige leiebetalinger. I etterfølgende perioder vil leieforpliktelsen økes for å gjenspeile renten mens utførte leiebetalinger reduserer balanseført verdi av leieforpliktelsen. Bruksretteiendelen måles til anskaffelseskost og settes lik leieforpliktelsen på anskaffelsestidspunktet. Rentene innregnes i resultatregnskapet som rentekostnader. Bruksretteiendelen avskrives over leieperioden.
RørosBanken sitt avdelingskontor i Oslo holder til i leide lokaler og avtalen behandles etter IFRS 16 i regnskapet. Banken har ingen andre vesentlige leieavtaler over 1 år.
Note 3 Konsernselskaper og tilknyttede selskaper
RørosBanken eier 40 % i Røros Tomteselskap AS. Resterende 60 % eies av Røros Kommune. RørosBanken eier 100 % av Eiendomsmegleren i Fjellregionen AS. RørosBanken eier 21,66 % av Røros Vekst AS. Største eier er Røros Kommune med 44,9 %.
Note 4 Transaksjoner med nærstående
Det har ikke vært transaksjoner med nærstående selskaper i 3. kvartal 2025.
Note 5 Kredittforringede selskaper
Mislighold over 90 dager
| Mislighold over 90 dager | 3. kvartal | 3. kvartal | Året |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 16 507 | 3 212 | 2 156 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 112 601 | 15 896 | 10 592 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -96 891 | -6 609 | -4 277 |
| Netto misligholdte engasjementer | 32 217 | 12 499 | 8 471 |
Andre kredittforringede
| Andre kredittforringede | 3. kvartal | 3. kvartal | Året |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 11 279 | 8 494 | 10 086 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 49 230 | 142 299 | 161 249 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -2 570 | -71 820 | -73 373 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 57 939 | 78 973 | 97 962 |
Note 6 Fordeling utlån kunder
Utlån til kunder fordelt på sektorer og næringer
| 3. kvartal | 3. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Primærnæringer | 172 805 | 203 096 | 214 015 |
| Industri og bergverk | 70 294 | 111 108 | 111 162 |
| Kraftforsyning | 9 190 | 10 961 | 10 383 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 274 831 | 243 603 | 225 441 |
| Varehandel | 77 764 | 82 451 | 63 953 |
| Transport | 53 162 | 54 036 | 51 552 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 100 201 | 96 375 | 90 464 |
| Informasjon og kommunikasjon | 1 286 | 1 510 | 1 374 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 590 590 | 1 199 023 | 1 209 829 |
| Tjenesteytende virksomhet | 173 349 | 128 798 | 125 736 |
| Sum næring | 2 523 472 | 2 130 961 | 2 103 910 |
| Personkunder | 5 302 960 | 5 070 465 | 5 081 458 |
| Brutto utlån | 7 826 431 | 7 201 426 | 7 185 368 |
| Steg 1 nedskrivninger | -3 404 | -3 778 | -2 543 |
| Steg 2 nedskrivninger | -7 791 | -7 259 | -10 712 |
| Steg 3 nedskrivninger | -99 296 | -78 429 | -77 512 |
| Netto utlån til kunder | 7 715 940 | 7 111 960 | 7 094 600 |
| Utlån formidlet via Eika Boligkreditt (EBK) | 1 836 733 | 1 834 073 | 1 833 906 |
| Totale utlån inkl. porteføljen i EBK | 9 552 673 | 8 946 033 | 8 928 506 |
Note 7 Nedskrivning, tap, finansiell risiko
Etter IFRS 9 er bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på misligholdssannsynlighet (PD) på innregningstidpunktet sammenlignet med misligholdssannsynlighet på balansedagen. Fordeling mellom steg foretas for det enkelte lån eller engasjement.
Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivinger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kredittap over forventet levetid i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivinger ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivinger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivinger som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
Personmarkedet
| 30.09.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 703 | 2 733 | 2 536 | 5 972 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 725 | -725 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -52 | 79 | -27 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -8 | -154 | 162 | 0 |
| Netto endring | -716 | 710 | 565 | 559 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 260 | 284 | 0 | 543 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -126 | -408 | -117 | -651 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 30.09.2025 | 785 | 2 519 | 3 119 | 6 423 |
| 30.09.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 4 671 271 | 397 947 | 12 242 | 5 081 460 |
| Overføringer mellom steg: | 0 | |||
| Overføringer til steg 1 | 138 739 | -138 739 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -179 670 | 180 760 | -1 090 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -8 316 | -9 881 | 18 197 | 0 |
| Netto endring | -108 400 | 13 267 | 600 | -94 532 |
| Nye utlån utbetalt | 1 247 723 | 55 504 | 0 | 1 303 226 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -910 922 | -74 109 | -2 163 | -987 194 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 30.09.2025 | 4 850 426 | 424 748 | 27 786 | 5 302 960 |
Bedriftsmarkedet
| 30.09.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 1 841 | 7 979 | 74 977 | 84 797 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 398 | -2 266 | -133 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -209 | 5 807 | -5 598 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -3 | -1 073 | 1 076 | 0 |
| Netto endring | -2 235 | -4 849 | 29 788 | 22 703 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 943 | 498 | 240 | 1 682 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -117 | -824 | -4 173 | -5 114 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 30.09.2025 | 2 619 | 5 272 | 96 177 | 104 068 |
| 30.09.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 1 523 421 | 459 889 | 120 599 | 2 103 909 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 178 512 | -177 038 | -1 474 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -96 830 | 140 894 | -44 063 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 230 | -49 134 | 50 364 | 0 |
| Netto endring | -44 783 | -36 649 | 50 674 | -30 758 |
| Nye utlån utbetalt | 630 869 | 31 202 | 2 101 | 664 171 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -156 407 | -37 691 | -19 753 | -213 851 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 30.09.2025 | 2 033 552 | 331 473 | 158 447 | 2 523 472 |
Ubenyttede kreditter og garantier
| 30.09.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 94 | 153 | 139 | 385 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 69 | -58 | -11 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -29 | 29 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -2 | -3 | 5 | 0 |
| Netto endring | -38 | -32 | 33 | -37 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 39 | 7 | 0 | 45 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -18 | -11 | 0 | -29 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger pr. 30.09.2025 | 114 | 86 | 165 | 365 |
| 30.09.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2025 | 477 324 | 31 709 | 5 635 | 514 668 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 19 155 | -19 028 | -126 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -15 979 | 15 979 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -911 | -361 | 1 273 | 0 |
| Netto endring | 18 572 | -10 624 | -3 399 | 4 549 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 113 169 | 517 | 0 | 113 686 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -42 450 | -231 | 0 | -42 681 |
| Brutto engasjement pr. 30.09.2025 | 568 879 | 17 961 | 3 382 | 590 222 |
*) Netto endring viser endring i tap som følge av innbetalinger/økning av saldo der lån ikke har skiftet trinn.
| Nedskrivninger i steg 3 på utlån og garantier | 30.09.2025 | 30.09.2024 |
|---|---|---|
| Individuelle nedskrivninger ved begynnelsen av perioden | 77 652 | 53 583 |
| Økte individuelle nedskrivninger i perioden | 25 642 | 24 105 |
| Nye individuelle nedskrivninger i perioden | 2 128 | |
| Tilbakeføring av individuelle nedskrivninger fra tidligere perioder | -2 857 | -3 095 |
| Konstaterte tap på lån som tidligere er nedskrevet | -3 103 | 3 836 |
| Nedskrivninger steg 3 ved slutten av perioden | 99 462 | 78 429 |
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 |
|---|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | 22 541 | 27 017 | 23 957 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | 27 | -29 | 110 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | -2 109 | -359 | 1 844 |
| Konstaterte tap i perioden, der det tidligere er | |||
| foretatt nedskrivninger i steg 3 | 3 103 | 3 836 | 7 835 |
| Konstaterte tap i perioden, der det ikke er | |||
| foretatt nedskrivninger i steg 3 | 283 | 26 | |
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivninger | -468 | -181 | -308 |
| Tapskostnader i perioden | 23 377 | 30 284 | 33 464 |
Note 8 Segmentinformasjon
Banken rapporterer segmentene privatmarked (PM) og bedriftsmarked (BM). Etter bankens vurdering, foreligger det ikke vesentlige forskjeller i risiko og avkastning på produkter og tjenester som inngår i hovedmarkedene til banken. Rapportering på geografiske segment gir derfor lite tilleggsinformasjon.
| 3. kvartal | 2025 | 3. kvartal | 2024 | 2024 | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Andre tjenester | Ufordelt | Total | PM | BM | Andre tjenester | Ufordelt | Total | PM | BM | Andre tjenester | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 126 470 | 61 787 | -32 700 | 155 557 | 122 439 | 61 374 | -28 969 | 154 844 | 166 895 | 82 646 | -40 980 | 208 561 | |||
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 14 528 | 14 528 | 7 835 | 7 835 | 8 410 | 8 410 | |||||||||
| Netto provisjonsinntekter | 32 790 | 32 790 | 36 462 | 36 462 | 48 809 | 48 809 | |||||||||
| Verdiendring verdipapirer | 2 305 | 2 305 | 3 657 | 3 657 | 2 833 | 2 833 | |||||||||
| Andre inntekter | 289 | 289 | 1 131 | 1 131 | 1 204 | 1 204 | |||||||||
| Sum andre driftsinntekter | 0 | 0 | 0 | 49 911 | 49 911 | 0 | 0 | 0 | 49 085 | 49 085 | 0 | 0 | 0 | 61 256 | 61 256 |
| Lønn og andre personalkostnader | 45 878 | 45 878 | 44 140 | 44 140 | 60 665 | 60 665 | |||||||||
| Andre driftskostnader | 37 921 | 37 921 | 33 328 | 33 328 | 46 512 | 46 512 | |||||||||
| Avskrivninger på driftsmidler | 1 058 | 1 058 | 805 | 805 | 1 789 | 1 789 | |||||||||
| Sum driftskostnader | 0 | 0 | 0 | 84 858 | 84 858 | 0 | 0 | 0 | 78 272 | 78 272 | 0 | 0 | 0 | 108 967 | 108 967 |
| Kredittap på utlån, ubenyttet kreditt og garantier | 589 | 22 788 | 23 377 | -523 | 30 807 | 30 284 | 680 | 32 784 | 33 464 | ||||||
| Resultat før skatt | 125 880 | 38 999 | 0 | -67 647 | 97 233 | 122 962 | 30 567 | 0 | -58 156 | 95 373 | 166 215 | 49 862 | 0 | -88 691 | 127 386 |
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | |||
| Netto utlån og fordringer på kunder | 5 296 537 | 2 419 404 | 7 715 940 | 5 065 698 | 2 046 262 | 7 111 960 | 5 075 483 | 2 019 118 | 7 094 601 | ||||||
| Innskudd fra kunder | 3 692 169 | 2 219 215 | 5 911 384 | 3 653 152 | 1 916 759 | 5 569 910 | 3 617 805 | 1 921 959 | 5 539 763 | ||||||
Note 9 Verdipapirinvesteringer
| 30.09.2025 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 859 000 | 859 000 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | - | - | - | - |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | - | 2 739 | 327 099 | 329 838 |
| Sum | - | 861 739 | 327 099 | 1 188 838 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter | Virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 303 122 | - |
| Realisert gevinst/tap | (1 744) | - |
| Urealisert gevinst/tap ført mot resultatet | - | |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | 18 400 | |
| Investering | 17 050 | |
| Salg | (9 729) | |
| Utgående balanse | 327 099 | - |
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt, basert på relevante verdsettelsesmetoder. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
| 30.09.2024 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 907 084 | 907 084 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | - | |||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 3 348 | 302 386 | 305 734 | |
| Sum | - | 910 432 | 302 386 | 1 212 819 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter | Virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 304 743 | - |
| Realisert gevinst/tap | - | |
| Urealisert gevinst/tap ført mot resultatet | ||
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | (11 894) | |
| Investering | 9 538 | |
| Salg | ||
| Utgående balanse | 302 386 | - |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sertifikat- og obligasjonslån | |||||||
| NO0010874167 | 03.02.2020 | 03.02.2025 | 250 000 | 0 | 198 686 | 72 614 | 3m Nibor + 66 bp |
| NO0010923006 | 04.02.2021 | 04.02.2026 | 250 000 | 251 935 | 252 018 | 252 047 | 3m Nibor + 60 bp |
| NO0012811852 | 17.01.2023 | 04.02.2027 | 200 000 | 201 873 | 202 079 | 202 069 | 3m Nibor + 113 bp |
| NO0012811860 | 18.01.2023 | 04.02.2028 | 200 000 | 202 042 | 202 267 | 202 252 | 3m Nibor + 119 bp |
| NO0012933557 | 01.06.2023 | 01.09.2027 | 200 000 | 201 257 | 201 486 | 201 464 | 3m Nibor + 128 bp |
| NO0012948977 | 27.06.2023 | 04.09.2026 | 200 000 | 200 913 | 201 103 | 201 099 | 3m Nibor + 128 bp |
| NO0013314021 | 14.08.2024 | 14.02.2029 | 200 000 | 201 527 | 100 671 | 201 677 | 3m Nibor + 87 bp |
| NO0013409797 | 20.11.2024 | 20.11.2025 | 100 000 | 100 513 | 100 554 | 3m Nibor + 37 bp | |
| NO0013628545 | 08.08.2025 | 08.08.2028 | 150 000 | 150 831 | 3m Nibor + 53 bp | ||
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 1 510 890 | 1 358 310 | 1 433 777 | ||||
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig lånekapital | |||||||
| NO0013198408 | 11.04.2024 | 11.10.2034 | 120 000 | 121 852 | 121 966 | 121 952 | 3m Nibor + 252 bp |
| Sum ansvarlig lånekapital | 121 852 | 121 966 | 121 952 | ||||
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2024 | Emittert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 30.09.2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 1 433 777 | 150 831 | -72 614 | -1 104 | 1 510 890 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 1 433 777 | 150 831 | -72 614 | -1 104 | 1 510 890 |
| Ansvarlige lån | 121 952 | 0 | 0 | -100 | 121 852 |
| Sum ansvarlig lån | 121 952 | 0 | 0 | -100 | 121 852 |
Note 11 Kapitaldekning
CRR3 ble innført i Norge fra 1. april. Endringene fra regelverket for standardmetoden innebærer mer risikosensitive risikovekter enn i CRR2, særlig for lån med pant i eiendom, der belåningsgrad og verdsettelsesprinsipper får større betydning. Dette påvirker beregnet kapitalkrav og kapitaldekning. Følgende endringer har mest vesentlig effekt på kapitaldekningsberegningen:
Pant i boligeiendom: Engasjement med belåningsgrad under 55 % får en risikovekt på 20 %. Del av engasjement over 55 % belåningsgrad får en risikovekt på (stryk det som ikke passer avhengig av om banken har massemarked eller ikke) 100 % / 75 %. Dette prinsippet kalles «lånesplitt-metoden». Fram til 1. april i år hadde delen engasjement med pant i boligeiendom under 80 % belåningsgrad en risikovekt på 35 %.
Pant i næringseiendom: CRR2 med nasjonale regler for Norge, ga ingen reduksjon i risikovekt for sikkerhet i næringseiendom, dvs. at disse engasjementene hadde en risikovekt på 100 %. CRR3 innfører redusert risikovekt for sikkerhet i næringseiendom etter følgende regler (prinsippet kalt «hele lånet-metoden»):
- Belåningsgrad under 60 % gir risikovekt på 70 % for hele lånet.
- Belåningsgrad mellom 60 % og 80 % gir risikovekt på 90 % for hele lånet.
- Belåningsgrad over 80 % gir en risikovekt på 110 % for hele lånet.
I den nye standardmetoden er det egne og høyere risikovekter for lån med sikkerhet i inntektsgenererende næringseiendom. Disse vektene gjøres i Norge gjeldende for alle lån sikret med pant i næringseiendom, uavhengig av om eiendommen faktisk er inntektsgenererende.
Det er også innført strengere krav til verdsettelse av eiendommer, hvor gjennomsnittsverdier over 6–8 år skal benyttes, med visse unntak.
Egenkapitalposisjoner: Det er innført en regel om risikovekt på 250 % for langsiktige investeringer i aksjer og fondsobligasjoner og risikovekt på 400 % for investeringer i aksjer med hensikt til videresalg, samt investeringer i venture capital-selskaper o.l. Det er imidlertid gitt overgangsregler som innebærer en gradvis opptrapping av risikovekt fram mot 31.12.2030. I perioden 30.06-31.12.2025 er risikovekten for egenkapitalposisjoner på 100 %.
Subordinert gjeld: Investeringer i subordinert gjeld (ansvarlig lånekapital og annen etterstilt gjeld som TLAC og MREL) får en risikovekt på 150 % mot 100 % i CRR2.
| 3. kvartal | 3. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| Morbank | 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 |
| Egenkapitalbevis | 70 000 | 70 000 | 70 000 |
| Overkurs | 229 | 229 | 229 |
| Sparebankens fond | 914 967 | 833 478 | 915 117 |
| Gavefond | 3 484 | 0 | 2 400 |
| Utevningsfond | -4 899 | 3 601 | 11 045 |
| Annen egenkapital | 130 162 | 544 | 0 |
| Fond for urealiserte gevinster | 0 | 135 534 | 130 162 |
| Sum egenkapital | 1 113 944 | 1 043 385 | 1 128 953 |
| Utbytte | 0 | 0 | -7 000 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -1 278 | -1 302 | -1 280 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -18 644 | -217 780 | -14 871 |
| Ren kjernekapital | 1 094 022 | 824 303 | 1 105 802 |
| Fondsobligasjoner | 90 000 | 132 400 | 90 000 |
| Fradrag i kjernekapital | 0 | -2 674 | 0 |
| Sum kjernekapital | 1 184 022 | 954 028 | 1 195 802 |
| Ansvarlig lånekapital | 120 000 | 120 000 | 120 000 |
| Fradrag i tilleggskapital | 0 | -680 | 0 |
| Sum tilleggskapital | 120 000 | 119 320 | 120 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 1 304 022 | 1 073 349 | 1 315 802 |
| 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 | |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | |||
| Lokal regional myndighet | 35 264 | 37 612 | 36 752 |
| Offentlig eide foretak | 0 | 0 | 0 |
| Institusjoner | 23 753 | 27 790 | 25 504 |
| Foretak | 123 529 | 154 393 | 138 013 |
| Massemarked | 1 181 907 | 457 450 | 482 672 |
| Pantsikkerhet eiendom | 1 889 838 | 2 683 280 | 2 711 695 |
| - Herav pantsikkerhet i boligeiendom (CRR3) | 924 729 | ||
| - Herav pantsikkerhet i næringseiendom (CRR3) | 965 109 | ||
| Forfalte engasjementer | 79 269 | 105 841 | 125 307 |
| Høyrisiko engasjementer | 0 | 36 056 | 15 279 |
| Kjøp, utvikling og oppføring av fast eiendom | 199 392 | 0 | 0 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 63 460 | 66 037 | 62 276 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 2 020 | 7 617 | 27 624 |
| Andeler verdipapirfond | 0 | 0 | 0 |
| Egenkapitalposisjoner | 333 629 | 116 883 | 310 729 |
| Øvrige engasjementer | 43 447 | 28 393 | 36 478 |
| Subordinert gjeld | 1 518 | 0 | 0 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 3 977 024 | 3 721 354 | 3 972 330 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 344 971 | 389 616 | 453 317 |
| Beregningsgrunnlag | 4 321 995 | 4 110 970 | 4 425 648 |
Konsolidering av samarbeidende grupper
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper.
Banken har en eierandel på 1,86% i Eika Gruppen AS og på 2,21% i Eika Boligkreditt AS.
| 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Ren kjernekapital | 1 084 095 | 1 004 826 | 1 095 679 |
| Kjernekapital | 1 186 410 | 1 150 131 | 1 198 584 |
| Ansvarlig kapital | 1 323 003 | 1 287 514 | 1 335 967 |
| Beregningsgrunnlag | 4 889 134 | 5 002 430 | 5 117 307 |
| Kapitaldekning i % | 27,06 % | 25,74 % | 26,11 % |
| Kjernekapitaldekning | 24,27 % | 22,99 % | 23,42 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 22,17 % | 20,09 % | 21,41 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 10,26 % | 10,54 % | 10,82 % |
Note 12 Egenkapitalbevis
Bankens egenkapitalbevis er alle ført i en - 1 - klasse og utgjør per 30.06.2025 kr. 70.000.000 fordelt på 700.000 egenkapitalbevis pålydende 100 kroner.
EIERANDELSBRØK
Eierandelsbrøk for 2025, se tabell, er utregnet med utgangspunkt i fordeling egenkapital pr. 31.12.24, tilsvarende for 2024 med utgangspunkt i fordeling egenkapital 31.12.23.
| Beløp i tusen kroner | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Egenkapitalbevis (- egne) | 70 000 | 70 000 |
| Overkursfond | 229 | 229 |
| Utevningsfond | 3 484 | 3 601 |
| Sum eierandelskapital (A) | 73 713 | 73 830 |
| Sparebankens fond | 915 734 | 833 478 |
| Gavefond | ||
| Grunnfondskapital (B) | 915 734 | 833 478 |
| Fond for urealiserte gevinster | 126 012 | 135 534 |
| Fondsobligasjon | 89 938 | 60 000 |
| Annen egenkapital | 4 150 | 4 438 |
| Avsatt utbytte, gaver og konsernbidrag | 9 400 | 6 090 |
| Udisponert resultat | ||
| Sum egenkapital | 1 218 947 | 1 113 370 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 7,45 % | 8,14 % |
| Utbytte | ||
|---|---|---|
| Avsatt utbytte per egenkapitalbevis (i hele kr.) | - | 10,00 |
| Samlet utbytte | - | 7 000 |
De 20 største egenkapitalbeviseiere:
| 30.09.2025 | |||
|---|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel | |
| Marit Irene Bekkevold | 30 700 | 4,39 % | |
| Frian AS | 25 100 | 3,59 % | |
| Jan Tamnes | 19 900 | 2,84 % | |
| Fevang AS | 18 467 | 2,64 % | |
| Liv Marie Engan | 17 300 | 2,47 % | |
| Per Arne Utne | 16 600 | 2,37 % | |
| Byehjørnet AS | 16 500 | 2,36 % | |
| Trygve Kristian Størseth | 14 000 | 2,00 % | |
| Kikamo AS | 13 074 | 1,87 % | |
| Petter Harolf Kristiansen | 13 000 | 1,86 % | |
| Vibe Eiendom AS | 12 870 | 1,84 % | |
| Marit Lorck Strøm | 12 600 | 1,80 % | |
| A1 Holding AS | 12 100 | 1,73 % | |
| Bjørn Kosberg | 10 767 | 1,54 % | |
| Svein-Kristoffer Grøvdal Solberg | 8 700 | 1,24 % | |
| Torhild Geitle | 8 700 | 1,24 % | |
| Sandkjernan Utbygging AS | 8 700 | 1,24 % | |
| Arnfinn Viken | 8 700 | 1,24 % | |
| Hilex Finans AS | 8 300 | 1,19 % | |
| Stallbakken Holding AS | 7 304 | 1,04 % | |
| Sum 20 største | 283 382 | 40,48 % | |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 417 318 | 59,62 % | |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 700 700 | 100,10 % | |
| Antall bevis: | 700 000 | ||
| Antall eiere: | 402 |
Note 13 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntrådt hendelser etter balansedagen som er av vesentlig betydning for det avlagte kvartalsregnskapet.

