Noter
Note 1 Generell informasjon
RørosBanken er en selvstendig bank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt person- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene.
Banken har hovedkontor på Røros og har et rådgivningskontor i Oslo.
Regnskapet omfatter perioden 01.01.2025 – 30.06.2025.
Alle tall er oppgitt i 1.000 kroner. Kvartalsresultatet for 2.kvartal 2025 er ikke revisorbekreftet. Overskuddet hittil i år blir ikke inkludert i kapitaldekningsberegningen.
Note 2 Regnskapsprinsipper og estimater
REGNSKAPSPRINSIPPER
Regnskapet er utarbeidet i overenstemmelse med IFRS. Regnskapsprinsippene som er benyttet er beskrevet i årsrapport for 2024. Det er ingen vesentlige endringer i regnskapsprinsipper etter fjorårets årsregnskap.
KRITISKE ESTIMATER OG VURDERINGER VEDRØRENDE BRUK AV REGNSKAPSPRINSIPPER
Utarbeidelse av regnskap i overensstemmelse med generelt aksepterte regnskapsprinsipper krever at ledelsen i en del tilfeller tar forutsetninger og må anvende estimater og skjønnsmessige vurderinger. Estimater og skjønnsmessige vurderinger evalueres løpende, og er basert på historiske erfaringer og forutsetninger om fremtidige hendelser som anses sannsynlige på balansetidspunktet. Det er knyttet usikkerhet til de forutsetninger og forventninger som ligger til grunn for anvendte estimater og skjønnsmessige vurderinger.
Nedskrivninger på utlån
For individuelt vurderte utlån i steg 3 og for grupper av utlån som er identifisert som usikre, foretas det en beregning for å fastslå en verdi på utlånet eller på grupper av utlån. Beregningen forutsetter at det benyttes størrelser som er basert på vurderinger, og disse påvirker godheten i den beregnede verdi. Nedskrivningsvurderinger gjennomføres hvert kvartal.
Nedskrivninger i steg 1 og 2
Engasjementer som ikke er individuelt nedskrevet inngår i beregning av statistiske nedskrivninger (IFRS 9 nedskrivninger) på utlån og garantier. Nedskrivning beregnes på grunnlag av utviklingen i kundenes risikoklassifisering samt tapserfaring for de respektive kundegrupper. Utover dette tillegges konjunktur- og markedsutvikling (makroforhold) som ennå ikke har fått effekt på det beregnede nedskrivningsbehov på kundegrupper totalt. Den statistiske modellen for beregning av «Expected credit losses» (ECL) på engasjementene bygger på flere kritiske forutsetninger, herunder misligholdssannsynlighet, tap ved mislighold, forventet levetid på engasjementene og makroutvikling.
Misligholdsdefinisjon
Definisjon av mislighold er utformet i henhold til European Banking Authority sine retningslinjer for hvordan banker skal anvende misligholdsdefinisjon i kapitalkravsforordningen (CRR), samt presiseringer i CRR/CRD IV forskriften. Det følger av disse reglene at en kunde vil bli klassifisert som misligholdt dersom minst ett av følgende kriterier er oppfylt:
- Kunden har overtrekk som både overstiger en relativ- og absolutt grense i mer enn 90 sammenhengende dager. For både PM- og BM-kunder er den relative grensen lik 1% av kundens samlede eksponeringer.
- For PM-kunder er den absolutte grensen lik 1.000 kroner
- For BM-kunder er den absolutte grensen lik 2.000 kroner
- Det er vurdert som sannsynlig at kunden ikke vil kunne innfri sine kredittforpliktelser overfor banken (unlikely to pay – UTP).
- Kunden er smittet av en annen kunde som er i mislighold i henhold til de to første kriteriene nevnt over.
Definisjon av mislighold innebærer en karensperiode som tilsier at kundene blir kategorisert som misligholdt en periode etter at misligholdet er bragt i orden. Karensperioden er tre måneder etter friskmelding med unntak av engasjementer med forbearance-markering hvor tilhørende karensperioden er tolv måneder.
VIRKELIG VERDI FOR FINANSIELLE INSTRUMENTER
Virkelig verdi på finansielle instrumenter som ikke handles i et aktivt marked, fastsettes ved å bruke ulike verdsettelsesteknikker. I disse vurderingene søker banken i størst mulig grad å basere seg på markedsforholdene på balansedagen. Dersom det ikke er observerbare markedsdata gjøres antagelser om hvordan markedet vil prise instrumentet, for eksempel basert på prising av tilsvarende instrumenter. I verdsettelsene kreves det utstrakt bruk av skjønn, blant annet ved vurdering av kredittrisiko, likviditetsrisiko og volatilitet. En endring i en eller flere av disse faktorene kan påvirke fastsatt verdi for instrumentet. Det er større usikkerhet enn ellers i verdsettingen av egenkapitalinstrumenter i nivå 3 (se note 9).
IFRS 16 LEIEAVTALER DER SELSKAPET ER LEIETAKER
I henhold til IFRS 16 måles leieforpliktelsen til nåverdien av fremtidige leiebetalinger. I etterfølgende perioder vil leieforpliktelsen økes for å gjenspeile renten mens utførte leiebetalinger reduserer balanseført verdi av leieforpliktelsen. Bruksretteiendelen måles til anskaffelseskost og settes lik leieforpliktelsen på anskaffelsestidspunktet. Rentene innregnes i resultatregnskapet som rentekostnader. Bruksretteiendelen avskrives over leieperioden.
RørosBanken sitt avdelingskontor i Oslo holder til i leide lokaler og avtalen behandles etter IFRS 16 i regnskapet. Banken har ingen andre vesentlige leieavtaler over 1 år.
Note 3 Konsernselskaper og tilknyttede selskaper
RørosBanken eier 40 % i Røros Tomteselskap AS. Resterende 60 % eies av Røros Kommune. RørosBanken eier 100 % av Eiendomsmegleren i Fjellregionen AS. RørosBanken eier 21,66 % av Røros Vekst AS. Største eier er Røros Kommune med 44,9 %.
Note 4 Transaksjoner med nærstående
Det har ikke vært transaksjoner med nærstående selskaper i 2. kvartal 2025.
Note 5 Kredittforringede selskaper
Mislighold over 90 dager
| Mislighold over 90 dager | 2. kvartal | 2. kvartal | Året |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 14 755 | 2 310 | 2 156 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 154 520 | 12 625 | 10 592 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -98 957 | -6 196 | -4 277 |
| Netto misligholdte engasjementer | 70 318 | 8 739 | 8 471 |
Andre kredittforringede
| Andre kredittforringede | 2. kvartal | 2. kvartal | Året |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 12 882 | 10 901 | 10 086 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 16 378 | 107 641 | 161 249 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -4 807 | -59 167 | -73 373 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 24 453 | 59 375 | 97 962 |
Note 6 Fordeling utlån kunder
Utlån til kunder fordelt på sektorer og næringer
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Primærnæringer | 203 586 | 195 136 | 214 015 |
| Industri og bergverk | 118 918 | 109 389 | 111 162 |
| Kraftforsyning | 9 436 | 11 277 | 10 383 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 247 311 | 218 712 | 225 441 |
| Varehandel | 64 562 | 76 699 | 63 953 |
| Transport | 55 241 | 51 018 | 51 552 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 90 276 | 99 116 | 90 464 |
| Informasjon og kommunikasjon | 1 315 | 1 541 | 1 374 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 275 245 | 1 188 522 | 1 209 829 |
| Tjenesteytende virksomhet | 155 707 | 119 231 | 125 736 |
| Sum næring | 2 221 597 | 2 070 641 | 2 103 910 |
| Personkunder | 5 207 173 | 4 984 180 | 5 081 458 |
| Brutto utlån | 7 428 770 | 7 054 822 | 7 185 368 |
| Steg 1 nedskrivninger | -2 916 | -4 046 | -2 543 |
| Steg 2 nedskrivninger | -7 167 | -8 119 | -10 712 |
| Steg 3 nedskrivninger | -103 636 | -65 341 | -77 512 |
| Netto utlån til kunder | 7 315 051 | 6 977 316 | 7 094 600 |
| Utlån formidlet via Eika Boligkreditt (EBK) | 1 820 409 | 1 879 314 | 1 833 906 |
| Totale utlån inkl. porteføljen i EBK | 9 135 460 | 8 856 630 | 8 928 506 |
Note 7 Nedskrivning, tap, finansiell risiko
Etter IFRS 9 er bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på misligholdssannsynlighet (PD) på innregningstidpunktet sammenlignet med misligholdssannsynlighet på balansedagen. Fordeling mellom steg foretas for det enkelte lån eller engasjement.
Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivinger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kredittap over forventet levetid i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivinger ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivinger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivinger som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
Personmarkedet
| 30.06.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 703 | 2 733 | 2 536 | 5 972 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 532 | -532 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -52 | 79 | -27 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -8 | -154 | 162 | 0 |
| Netto endring | -574 | 616 | 605 | 648 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 213 | 136 | 0 | 349 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -88 | -248 | -117 | -453 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 30.06.2025 | 727 | 2 630 | 3 159 | 6 516 |
| 30.06.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 4 671 271 | 397 947 | 12 242 | 5 081 460 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 90 605 | -90 605 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -143 387 | 144 476 | -1 090 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -8 316 | -9 881 | 18 197 | 0 |
| Netto endring | -91 204 | 1 697 | 475 | -89 032 |
| Nye utlån utbetalt | 833 486 | 39 386 | 0 | 872 872 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -615 013 | -40 950 | -2 163 | -658 127 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 30.06.2025 | 4 737 442 | 442 070 | 27 661 | 5 207 173 |
Bedriftsmarkedet
| 30.06.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 1 841 | 7 979 | 74 977 | 84 797 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 4 256 | -4 256 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -255 | 4 291 | -4 036 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -1 061 | 1 061 | 0 |
| Netto endring | -3 798 | -2 716 | 31 038 | 24 525 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 252 | 361 | 0 | 613 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -104 | -62 | -2 562 | -2 727 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 30.06.2025 | 2 192 | 4 537 | 100 478 | 107 207 |
| 30.06.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 1 523 421 | 459 889 | 120 599 | 2 103 909 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 268 053 | -268 053 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -149 856 | 183 479 | -33 623 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -46 079 | 46 079 | 0 |
| Netto endring | -14 546 | -19 082 | 53 659 | 20 032 |
| Nye utlån utbetalt | 242 665 | 13 322 | 0 | 255 988 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -136 726 | -2 929 | -18 675 | -158 330 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 30.06.2025 | 1 733 012 | 320 547 | 168 039 | 2 221 598 |
Ubenyttede kreditter og garantier
| 30.06.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 94 | 153 | 139 | 385 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 17 | -17 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -32 | 32 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | -1 | -56 | -11 | -69 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 12 | 31 | 0 | 43 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -16 | -11 | 0 | -27 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger pr. 30.06.2025 | 74 | 132 | 127 | 333 |
| 30.06.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2025 | 477 324 | 31 709 | 5 635 | 514 668 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 10 805 | -10 805 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -17 702 | 17 702 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | 682 | -12 201 | -2 728 | -14 247 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 35 015 | 5 885 | 0 | 40 900 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -28 324 | -231 | 0 | -28 555 |
| Brutto engasjement pr. 30.06.2025 | 477 800 | 32 059 | 2 908 | 512 766 |
*) Netto endring viser endring i tap som følge av innbetalinger/økning av saldo der lån ikke har skiftet trinn.
| Nedskrivninger i steg 3 på utlån og garantier | 30.06.2025 | 30.06.2024 |
|---|---|---|
| Individuelle nedskrivninger ved begynnelsen av perioden | 77 652 | 53 585 |
| Økte individuelle nedskrivninger i perioden | 25 642 | 14 942 |
| Nye individuelle nedskrivninger i perioden | 2 128 | 3 141 |
| Tilbakeføring av individuelle nedskrivninger fra tidligere perioder | -1 048 | -2 683 |
| Konstaterte tap på lån som tidligere er nedskrevet | -610 | -3 645 |
| Nedskrivninger steg 3 ved slutten av perioden | 103 764 | 65 340 |
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 |
|---|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | 26 673 | 755 | 23 957 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | -52 | -70 | 110 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | -3 224 | 13 593 | 1 844 |
| Konstaterte tap i perioden, der det tidligere er | |||
| foretatt nedskrivninger i steg 3 | 327 | 3 645 | 7 835 |
| Konstaterte tap i perioden, der det ikke er | |||
| foretatt nedskrivninger i steg 3 | 283 | 26 | |
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivninger | -357 | -155 | -308 |
| Tapskostnader i perioden | 23 650 | 17 768 | 33 464 |
Note 8 Segmentinformasjon
Banken rapporterer segmentene privatmarked (PM) og bedriftsmarked (BM). Etter bankens vurdering, foreligger det ikke vesentlige forskjeller i risiko og avkastning på produkter og tjenester som inngår i hovedmarkedene til banken. Rapportering på geografiske segment gir derfor lite tilleggsinformasjon.
| 2. kvartal | 2025 | 2. kvartal | 2024 | 2024 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Andre tjenester | Ufordelt | Total | PM | BM | Andre tjenester | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 83 198 | 38 798 | -20 313 | 101 683 | 80 320 | 39 703 | -18 390 | 101 633 | 116 619 | 89 225 | 2 728 | 208 572 | ||
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 14 523 | 14 523 | 7 835 | 7 835 | 8 410 | 8 410 | ||||||||
| Netto provisjonsinntekter | 21 154 | 21 154 | 23 010 | 23 010 | 48 809 | 48 809 | ||||||||
| Verdiendring verdipapirer | 1 463 | 1 463 | 3 117 | 3 117 | 2 833 | 2 833 | ||||||||
| Andre inntekter | 212 | 212 | 975 | 975 | 1 204 | 1 204 | ||||||||
| Sum andre driftsinntekter | 0 | 0 | 0 | 37 351 | 37 351 | 0 | 0 | 0 | 34 936 | 34 936 | 0 | 0 | 61 256 | 61 256 |
| Lønn og andre personalkostnader | 29 309 | 29 309 | 27 855 | 27 855 | 60 665 | 60 665 | ||||||||
| Andre driftskostnader | 24 707 | 24 707 | 22 407 | 22 407 | 46 512 | 46 512 | ||||||||
| Avskrivninger på driftsmidler | 613 | 613 | 536 | 536 | 1 789 | 1 789 | ||||||||
| Sum driftskostnader | 0 | 0 | 0 | 54 629 | 54 629 | 0 | 0 | 0 | 50 799 | 50 799 | 0 | 0 | 108 967 | 108 967 |
| Kredittap på utlån, ubenyttet kreditt og garantier | 537 | 23 113 | 0 | 23 650 | 381 | 17 387 | 0 | 17 768 | 1 437 | 32 027 | 33 464 | |||
| Resultat før skatt | 82 661 | 15 685 | 0 | -37 590 | 60 755 | 79 939 | 22 316 | 0 | -34 253 | 68 002 | 115 182 | 57 198 | -44 983 | 127 397 |
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | ||
| Netto utlån og fordringer på kunder | 5 200 657 | 2 114 391 | 7 315 048 | 4 979 326 | 1 997 995 | 6 977 322 | 5 075 483 | 2 019 118 | 7 094 601 | |||||
| Innskudd fra kunder | 3 799 432 | 2 006 823 | 5 806 254 | 3 726 845 | 1 971 916 | 5 698 761 | 3 617 805 | 1 921 959 | 5 539 763 | |||||
Note 9 Verdipapirinvesteringer
| 30.06.2025 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 958 370 | 958 370 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | - | - | - | |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 53 107 | 288 571 | 341 678 | |
| Sum | - | 1 011 477 | 288 571 | 1 300 047 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter | Virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 303 122 | - |
| Realisert gevinst/tap | - | |
| Urealisert gevinst/tap ført mot resultatet | (461) | |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | (10 246) | |
| Investering | 5 995 | |
| Salg | (9 839) | |
| Utgående balanse | 288 571 | - |
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt, basert på relevante verdsettelsesmetoder. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
| 30.06.2024 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 956 035 | 956 035 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | - | |||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 3 348 | 303 363 | 306 711 | |
| Sum | - | 959 383 | 303 363 | 1 262 746 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter | Virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 304 743 | - |
| Realisert gevinst/tap | ||
| Urealisert gevinst/tap ført mot resultatet | ||
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | (10 918) | |
| Investering | 9 538 | |
| Salg | ||
| Utgående balanse | 303 363 | - |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sertifikat- og obligasjonslån | |||||||
| NO0010874167 | 03.02.2020 | 03.02.2025 | 250 000 | 252 229 | 72 614 | 3m Nibor + 66 bp | |
| NO0010923006 | 04.02.2021 | 04.02.2026 | 250 000 | 251 990 | 251 954 | 252 047 | 3m Nibor + 60 bp |
| NO0012811852 | 17.01.2023 | 04.02.2027 | 200 000 | 201 950 | 202 061 | 202 069 | 3m Nibor + 113 bp |
| NO0012811860 | 18.01.2023 | 04.02.2028 | 200 000 | 202 123 | 151 089 | 202 252 | 3m Nibor + 119 bp |
| NO0012933557 | 01.06.2023 | 01.09.2027 | 200 000 | 201 330 | 201 495 | 201 464 | 3m Nibor + 128 bp |
| NO0012948977 | 27.06.2023 | 04.09.2026 | 200 000 | 201 000 | 201 132 | 201 099 | 3m Nibor + 128 bp |
| NO0013314021 | 14.08.2024 | 14.02.2029 | 200 000 | 201 622 | 201 677 | 3m Nibor + 87 bp | |
| NO0013409797 | 20.11.2024 | 20.11.2025 | 100 000 | 100 559 | 100 554 | 3m Nibor + 37 bp | |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 1 360 573 | 1 259 961 | 1 433 777 | ||||
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig lånekapital | |||||||
| NO0013198408 | 11.04.2024 | 11.10.2034 | 120 000 | 121 896 | 121 931 | 121 952 | 3m Nibor + 252 bp |
| Sum ansvarlig lånekapital | 121 896 | 121 931 | 121 952 | ||||
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2024 | Emittert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 30.06.2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 1 433 777 | -72 614 | -590 | 1 360 573 | |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 1 433 777 | 0 | -72 614 | -590 | 1 360 573 |
| Ansvarlige lån | 121 952 | -56 | 121 896 | ||
| Sum ansvarlig lån | 121 952 | 0 | 0 | -56 | 121 896 |
Note 11 Kapitaldekning
CRR3 ble innført i Norge fra 1. april. Endringene fra regelverket for standardmetoden innebærer mer risikosensitive risikovekter enn i CRR2, særlig for lån med pant i eiendom, der belåningsgrad og verdsettelsesprinsipper får større betydning. Dette påvirker beregnet kapitalkrav og kapitaldekning. Følgende endringer har mest vesentlig effekt på kapitaldekningsberegningen:
Pant i boligeiendom: Engasjement med belåningsgrad under 55 % får en risikovekt på 20 %. Del av engasjement over 55 % belåningsgrad får en risikovekt på (stryk det som ikke passer avhengig av om banken har massemarked eller ikke) 100 % / 75 %. Dette prinsippet kalles «lånesplitt-metoden». Fram til 1. april i år hadde delen engasjement med pant i boligeiendom under 80 % belåningsgrad en risikovekt på 35 %.
Pant i næringseiendom: CRR2 med nasjonale regler for Norge, ga ingen reduksjon i risikovekt for sikkerhet i næringseiendom, dvs. at disse engasjementene hadde en risikovekt på 100 %. CRR3 innfører redusert risikovekt for sikkerhet i næringseiendom etter følgende regler (prinsippet kalt «hele lånet-metoden»):
- Belåningsgrad under 60 % gir risikovekt på 70 % for hele lånet.
- Belåningsgrad mellom 60 % og 80 % gir risikovekt på 90 % for hele lånet.
- Belåningsgrad over 80 % gir en risikovekt på 110 % for hele lånet.
I den nye standardmetoden er det egne og høyere risikovekter for lån med sikkerhet i inntektsgenererende næringseiendom. Disse vektene gjøres i Norge gjeldende for alle lån sikret med pant i næringseiendom, uavhengig av om eiendommen faktisk er inntektsgenererende.
Det er også innført strengere krav til verdsettelse av eiendommer, hvor gjennomsnittsverdier over 6–8 år skal benyttes, med visse unntak.
Egenkapitalposisjoner: Det er innført en regel om risikovekt på 250 % for langsiktige investeringer i aksjer og fondsobligasjoner og risikovekt på 400 % for investeringer i aksjer med hensikt til videresalg, samt investeringer i venture capital-selskaper o.l. Det er imidlertid gitt overgangsregler som innebærer en gradvis opptrapping av risikovekt fram mot 31.12.2030. I perioden 30.06-31.12.2025 er risikovekten for egenkapitalposisjoner på 100 %.
Subordinert gjeld: Investeringer i subordinert gjeld (ansvarlig lånekapital og annen etterstilt gjeld som TLAC og MREL) får en risikovekt på 150 % mot 100 % i CRR2.
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| Morbank | 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 |
| Egenkapitalbevis | 70 000 | 70 000 | 70 000 |
| Overkurs | 229 | 229 | 229 |
| Sparebankens fond | 914 967 | 833 478 | 915 117 |
| Gavefond | 0 | 0 | 2 400 |
| Utevningsfond | 3 484 | 3 601 | 11 045 |
| Annen egenkapital | -3 004 | 1 902 | 0 |
| Fond for urealiserte gevinster | 130 162 | 135 534 | 130 162 |
| Sum egenkapital | 1 115 839 | 1 044 743 | 1 128 953 |
| Utbytte | 0 | 0 | -7 000 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -1 389 | -1 272 | -1 280 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -18 644 | -217 720 | -14 871 |
| Ren kjernekapital | 1 095 806 | 825 751 | 1 105 802 |
| Fondsobligasjoner | 90 000 | 60 000 | 90 000 |
| Fradrag i kjernekapital | 0 | -2 665 | 0 |
| Sum kjernekapital | 1 185 806 | 883 085 | 1 195 802 |
| Ansvarlig lånekapital | 120 000 | 120 000 | 120 000 |
| Fradrag i tilleggskapital | 0 | -679 | 0 |
| Sum tilleggskapital | 120 000 | 119 321 | 120 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 1 305 806 | 1 002 406 | 1 315 802 |
| 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 | |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | |||
| Stater | 0 | 0 | 0 |
| Lokal regional myndighet | 47 117 | 25 661 | 36 752 |
| Offentlig eide foretak | 0 | 6 009 | 0 |
| Institusjoner | 36 926 | 34 253 | 25 504 |
| Foretak | 139 282 | 154 899 | 138 013 |
| Massemarked | 1 136 654 | 478 010 | 482 672 |
| Pantsikkerhet eiendom | 1 653 842 | 2 633 727 | 2 711 695 |
| - Herav pantsikkerhet i boligeiendom (CRR3) | 913 842 | ||
| - Herav pantsikkerhet i næringseiendom (CRR3) | 740 000 | ||
| Forfalte engasjementer | 112 484 | 65 342 | 125 307 |
| Høyrisiko engasjementer | 0 | 36 410 | 15 279 |
| Kjøp, utvikling og oppføring av fast eiendom | 195 859 | 0 | 0 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 63 356 | 66 526 | 62 276 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 1 736 | 17 117 | 27 624 |
| Andeler verdipapirfond | 12 592 | 0 | 0 |
| Egenkapitalposisjoner | 295 100 | 117 022 | 310 729 |
| Øvrige engasjementer | 40 344 | 29 027 | 36 478 |
| Subordinert gjeld | 1 525 | 0 | 0 |
| CVA-tillegg | 0 | 0 | 0 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 3 736 816 | 3 664 001 | 3 972 330 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 344 769 | 389 616 | 453 317 |
| Beregningsgrunnlag | 4 081 585 | 4 053 617 | 4 425 648 |
| Kapitaldekning i % | 31,99 % | 24,73 % | 29,73 % |
| Kjernekapitaldekning | 29,05 % | 21,79 % | 27,02 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 26,85 % | 20,37 % | 24,99 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 12,93 % | 10,30 % | 13,44 % |
Konsolidering av samarbeidende grupper
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper.
Banken har en eierandel på 1,86% i Eika Gruppen AS og på 2,21% i Eika Boligkreditt AS.
| 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Ren kjernekapital | 1 093 244 | 1 013 406 | 1 095 679 |
| Kjernekapital | 1 195 435 | 1 086 311 | 1 198 584 |
| Ansvarlig kapital | 1 331 858 | 1 226 091 | 1 335 967 |
| Beregningsgrunnlag | 4 630 317 | 4 913 471 | 5 117 307 |
| Kapitaldekning i % | 28,76 % | 24,95 % | 26,11 % |
| Kjernekapitaldekning | 25,82 % | 22,11 % | 23,42 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 23,61 % | 20,63 % | 21,41 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 10,57 % | 10,03 % | 10,82 % |
Note 12 Egenkapitalbevis
Bankens egenkapitalbevis er alle ført i en - 1 - klasse og utgjør per 30.06.2025 kr. 70.000.000 fordelt på 700.000 egenkapitalbevis pålydende 100 kroner.
EIERANDELSBRØK
Eierandelsbrøk for 2025, se tabell, er utregnet med utgangspunkt i fordeling egenkapital pr. 31.12.24, tilsvarende for 2024 med utgangspunkt i fordeling egenkapital 31.12.23.
| Beløp i tusen kroner | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Egenkapitalbevis (- egne) | 70 000 | 70 000 |
| Overkursfond | 229 | 229 |
| Utevningsfond | 3 484 | 3 601 |
| Sum eierandelskapital (A) | 73 713 | 73 830 |
| Sparebankens fond | 915 734 | 833 478 |
| Gavefond | ||
| Grunnfondskapital (B) | 915 734 | 833 478 |
| Fond for urealiserte gevinster | 126 012 | 135 534 |
| Fondsobligasjon | 89 938 | 60 000 |
| Annen egenkapital | 4 150 | 4 438 |
| Avsatt utbytte, gaver og konsernbidrag | 9 400 | 6 090 |
| Udisponert resultat | ||
| Sum egenkapital | 1 218 947 | 1 113 369 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 7,45 % | 8,14 % |
| Utbytte | ||
|---|---|---|
| Avsatt utbytte per egenkapitalbevis (i hele kr.) | - | 10,00 |
| Samlet utbytte | - | 7 000 |
De 20 største egenkapitalbeviseiere:
| 30.06.2025 | |||
|---|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel | |
| Marit Irene Bekkevold | 30 700 | 4,39 % | |
| Frian AS | 25 100 | 3,59 % | |
| Jan Tamnes | 19 900 | 2,84 % | |
| Fevang AS | 18 467 | 2,64 % | |
| Liv Marie Engan | 17 300 | 2,47 % | |
| Per Arne Utne | 16 600 | 2,37 % | |
| Byehjørnet AS | 16 500 | 2,36 % | |
| Trygve Kristian Størseth | 14 000 | 2,00 % | |
| Kikamo AS | 13 074 | 1,87 % | |
| Petter Harolf Kristiansen | 13 000 | 1,86 % | |
| Vibe Eiendom AS | 12 870 | 1,84 % | |
| Marit Lorck Strøm | 12 600 | 1,80 % | |
| A1 Holding AS | 12 100 | 1,73 % | |
| Bjørn Kosberg | 10 767 | 1,54 % | |
| Svein-Kristoffer Grøvdal Solberg | 8 700 | 1,24 % | |
| Torhild Geitle | 8 700 | 1,24 % | |
| Sandkjernan Utbygging AS | 8 700 | 1,24 % | |
| Arnfinn Viken | 8 700 | 1,24 % | |
| Hilex Finans AS | 7 600 | 1,09 % | |
| Stallbakken Holding AS | 7 304 | 1,04 % | |
| Sum 20 største | 282 682 | 40,38 % | |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 417 318 | 59,62 % | |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 700 000 | 100,00 % | |
| Antall bevis: | 700 000 | ||
| Antall eiere: | 404 |
Note 13 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntrådt hendelser etter balansedagen som er av vesentlig betydning for det avlagte kvartalsregnskapet.

