Noter
Note 1 Generell informasjon
RørosBanken er en selvstendig bank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt person- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene.
Banken har hovedkontor på Røros og et rådgivningskontor i Oslo.
Regnskapet omfatter perioden 01.01.2024 – 31.12.2024.
Alle tall er oppgitt i 1.000 kroner. Kvartalsresultatet for 4.kvartal er ikke revisorbekreftet. Overskuddet hittil i år er inkludert i kapitaldekningsberegningen.
Note 2 Regnskapsprinsipper og estimater
REGNSKAPSPRINSIPPER
Regnskapet er utarbeidet i overenstemmelse med IFRS. Regnskapsprinsippene som er benyttet er beskrevet i årsrapport for 2023. Det er ingen vesentlige endringer i regnskapsprinsipper etter fjorårets årsregnskap.
KRITISKE ESTIMATER OG VURDERINGER VEDRØRENDE BRUK AV REGNSKAPSPRINSIPPER
Utarbeidelse av regnskap i overensstemmelse med generelt aksepterte regnskapsprinsipper krever at ledelsen i en del tilfeller tar forutsetninger og må anvende estimater og skjønnsmessige vurderinger. Estimater og skjønnsmessige vurderinger evalueres løpende, og er basert på historiske erfaringer og forutsetninger om fremtidige hendelser som anses sannsynlige på balansetidspunktet. Det er knyttet usikkerhet til de forutsetninger og forventninger som ligger til grunn for anvendte estimater og skjønnsmessige vurderinger.
Nedskrivninger på utlån
For individuelt vurderte utlån i steg 3 og for grupper av utlån som er identifisert som usikre, foretas det en beregning for å fastslå en verdi på utlånet eller på grupper av utlån. Beregningen forutsetter at det benyttes størrelser som er basert på vurderinger, og disse påvirker godheten i den beregnede verdi. Nedskrivningsvurderinger gjennomføres hvert kvartal.
Nedskrivninger i steg 1 og 2
Engasjementer som ikke er individuelt nedskrevet inngår i beregning av statistiske nedskrivninger (IFRS 9 nedskrivninger) på utlån og garantier. Nedskrivning beregnes på grunnlag av utviklingen i kundenes risikoklassifisering samt tapserfaring for de respektive kundegrupper. Utover dette tillegges konjunktur- og markedsutvikling (makroforhold) som ennå ikke har fått effekt på det beregnede nedskrivningsbehov på kundegrupper totalt. Den statistiske modellen for beregning av «Expected credit losses» (ECL) på engasjementene bygger på flere kritiske forutsetninger, herunder misligholdssannsynlighet, tap ved mislighold, forventet levetid på engasjementene og makroutvikling.
Misligholdsdefinisjon
Definisjon av mislighold er utformet i henhold til European Banking Authority sine retningslinjer for hvordan banker skal anvende misligholdsdefinisjon i kapitalkravsforordningen (CRR), samt presiseringer i CRR/CRD IV forskriften. Det følger av disse reglene at en kunde vil bli klassifisert som misligholdt dersom minst ett av følgende kriterier er oppfylt:
- Kunden har overtrekk som både overstiger en relativ- og absolutt grense i mer enn 90 sammenhengende dager. For både PM- og BM-kunder er den relative grensen lik 1% av kundens samlede eksponeringer.
- For PM-kunder er den absolutte grensen lik 1.000 kroner
- For BM-kunder er den absolutte grensen lik 2.000 kroner
- Det er vurdert som sannsynlig at kunden ikke vil kunne innfri sine kredittforpliktelser overfor banken (unlikely to pay – UTP).
- Kunden er smittet av en annen kunde som er i mislighold i henhold til de to første kriteriene nevnt over.
Definisjon av mislighold innebærer en karensperiode som tilsier at kundene blir kategorisert som misligholdt en periode etter at misligholdet er bragt i orden. Karensperioden er tre måneder etter friskmelding med unntak av engasjementer med forbearance-markering hvor tilhørende karensperioden er tolv måneder.
VIRKELIG VERDI FOR FINANSIELLE INSTRUMENTER
Virkelig verdi på finansielle instrumenter som ikke handles i et aktivt marked, fastsettes ved å bruke ulike verdsettelsesteknikker. I disse vurderingene søker banken i størst mulig grad å basere seg på markedsforholdene på balansedagen. Dersom det ikke er observerbare markedsdata gjøres antagelser om hvordan markedet vil prise instrumentet, for eksempel basert på prising av tilsvarende instrumenter. I verdsettelsene kreves det utstrakt bruk av skjønn, blant annet ved vurdering av kredittrisiko, likviditetsrisiko og volatilitet. En endring i en eller flere av disse faktorene kan påvirke fastsatt verdi for instrumentet. Det er større usikkerhet enn ellers i verdsettingen av egenkapitalinstrumenter i nivå 3 (se note 9).
IFRS 16 LEIEAVTALER DER SELSKAPET ER LEIETAKER
I henhold til IFRS 16 måles leieforpliktelsen til nåverdien av fremtidige leiebetalinger. I etterfølgende perioder vil leieforpliktelsen økes for å gjenspeile renten mens utførte leiebetalinger reduserer balanseført verdi av leieforpliktelsen. Bruksretteiendelen måles til anskaffelseskost og settes lik leieforpliktelsen på anskaffelsestidspunktet. Rentene innregnes i resultatregnskapet som rentekostnader. Bruksretteiendelen avskrives over leieperioden.
RørosBanken sitt avdelingskontor i Oslo holder til i leide lokaler og avtalen behandles etter IFRS 16 i regnskapet. Banken har ingen andre vesentlige leieavtaler over 1 år.
Note 3 Konsernselskaper og tilknyttede selskaper
RørosBanken eier 40 % i Røros Tomteselskap AS. Resterende 60 % eies av Røros Kommune. RørosBanken eier 100 % av Eiendomsmegleren i Fjellregionen AS. RørosBanken eier 21,66 % av Røros Vekst AS. Største eier er Røros Kommune med 44,9 %.
Note 4 Transaksjoner med nærstående
Det har ikke vært transaksjoner med nærstående selskaper i 4. kvartal 2024 utover husleie til fra Eiendomsmegleren i Fjellregionen AS.
Note 5 Kredittforringede selskaper
Mislighold over 90 dager
| 4. kvartal | 4. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2023 | 2023 | |
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 2 156 | 15 544 | 15 544 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 10 592 | 9 736 | 9 736 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -4 277 | -7 069 | -7 069 |
| Netto misligholdte engasjementer | 8 471 | 18 211 | 18 211 |
Andre kredittforringede
| 4. kvartal | 4. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2023 | 2023 | |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 10 086 | 7 078 | 7 078 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 161 249 | 104 676 | 104 676 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -73 373 | -46 515 | -46 515 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 97 962 | 65 239 | 65 239 |
Note 6 Fordeling utlån kunder
Utlån til kunder fordelt på sektorer og næringer
| 4. kvartal | 4. kvartal | |
|---|---|---|
| 2024 | 2023 | |
| Primærnæringer | 214 015 | 193 166 |
| Industri og bergverk | 111 162 | 106 805 |
| Kraftforsyning | 10 383 | 11 346 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 225 441 | 276 357 |
| Varehandel | 63 953 | 76 163 |
| Transport | 51 552 | 52 857 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 90 464 | 91 266 |
| Informasjon og kommunikasjon | 1 374 | 1 604 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 209 829 | 1 040 195 |
| Tjenesteytende virksomhet | 125 736 | 171 595 |
| Sum næring | 2 103 910 | 2 021 354 |
| Personkunder | 5 081 458 | 5 048 172 |
| Brutto utlån | 7 185 368 | 7 069 526 |
| Steg 1 nedskrivninger | -2 543 | -3 867 |
| Steg 2 nedskrivninger | -10 712 | -7 545 |
| Steg 3 nedskrivninger | -77 512 | -53 554 |
| Netto utlån til kunder | 7 094 600 | 7 004 560 |
| Utlån formidlet via Eika Boligkreditt (EBK) | 1 833 906 | 1 831 024 |
| Totale utlån inkl. porteføljen i EBK | 8 928 506 | 8 835 584 |
Note 7 Nedskrivning, tap, finansiell risiko
Etter IFRS 9 er bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på misligholdssannsynlighet (PD) på innregningstidpunktet sammenlignet med misligholdssannsynlighet på balansedagen. Fordeling mellom steg foretas for det enkelte lån eller engasjement.
Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivinger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kredittap over forventet levetid i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivinger ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivinger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivinger som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
Personmarkedet
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 919 | 3 424 | 4 185 | 8 528 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 645 | -589 | -56 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -92 | 92 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -83 | 83 | 0 |
| Netto endring *) | -823 | 620 | 1 446 | 1 244 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 236 | 185 | 97 | 518 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -179 | -917 | -3 219 | -4 315 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 31.12.2024 | 706 | 2 733 | 2 536 | 5 975 |
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2024 | 4 574 349 | 451 182 | 22 641 | 5 048 172 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 153 324 | -153 156 | -168 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -205 985 | 205 985 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -268 | -4 810 | 5 078 | 0 |
| Netto endring *) | -91 377 | -17 005 | 5 444 | -102 938 |
| Nye utlån utbetalt | 1 342 026 | 38 417 | 2 769 | 1 383 212 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 106 037 | -122 667 | -18 284 | -1 246 989 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2024 | 4 666 031 | 397 947 | 17 480 | 5 081 458 |
Bedriftsmarkedet
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 2 945 | 4 121 | 49 371 | 56 437 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 546 | -546 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -630 | 630 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -17 | -127 | 144 | 0 |
| Netto endring *) | -1 012 | 4 412 | 28 155 | 31 556 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 482 | 1 080 | 0 | 1 562 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -478 | -1 591 | -2 694 | -4 763 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 1 835 | 7 979 | 74 977 | 84 791 |
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2024 | 1 581 702 | 325 581 | 114 070 | 2 021 353 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 52 934 | -52 934 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -267 082 | 267 082 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -3 274 | -11 091 | 14 365 | 0 |
| Netto endring *) | -53 838 | -30 806 | 122 246 | 37 603 |
| Nye utlån utbetalt | 343 472 | 51 095 | 0 | 394 567 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -225 284 | -119 598 | -4 731 | -349 614 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 1 428 630 | 429 329 | 245 950 | 2 103 909 |
Ubenyttede kreditter og garantier
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2024 | 349 | 155 | 29 | 533 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 15 | -15 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -124 | 124 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -5 | -7 | 12 | 0 |
| Netto endring *) | -148 | -92 | 98 | -142 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 53 | 15 | 0 | 68 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -46 | -28 | 0 | -74 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger pr. 31.12.2024 | 94 | 153 | 139 | 385 |
| 31.12.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2024 | 424 937 | 18 564 | 382 | 443 883 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 5 685 | -5 685 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -57 531 | 57 531 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 517 | -1 598 | 3 115 | 0 |
| Netto endring *) | 52 452 | -29 884 | 2 138 | 24 706 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 120 604 | 3 414 | 0 | 124 019 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -65 857 | -4 833 | 0 | -70 690 |
| Brutto engasjement pr. 31.12.2024 | 478 773 | 37 509 | 5 635 | 521 918 |
*) Netto endring viser endring i tap som følge av innbetalinger/økning av saldo der lån ikke har skiftet trinn.
| Nedskrivninger i steg 3 på utlån og garantier | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Individuelle nedskrivninger ved begynnelsen av perioden | 53 585 | 37 240 |
| Økte individuelle nedskrivninger i perioden | 26 583 | 3 000 |
| Nye individuelle nedskrivninger i perioden | 3 717 | 51 671 |
| Tilbakeføring av individuelle nedskrivninger fra tidligere perioder | -3 464 | -4 150 |
| Konstaterte tap på lån som tidligere er nedskrevet | -2 769 | -34 176 |
| Nedskrivninger steg 3 ved slutten av perioden | 77 652 | 53 585 |
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | 23 957 | 17 164 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | 110 | -303 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | 1 844 | -6 460 |
| Konstaterte tap i perioden, der det tidligere er | ||
| foretatt nedskrivninger i steg 3 | 7 835 | 28 233 |
| Konstaterte tap i perioden, der det ikke er | ||
| foretatt nedskrivninger i steg 3 | 26 | |
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivninger | -308 | -702 |
| Tapskostnader i perioden | 33 464 | 37 932 |
Note 8 Segmentinformasjon
Banken rapporterer segmentene privatmarked (PM) og bedriftsmarked (BM). Etter bankens vurdering, foreligger det ikke vesentlige forskjeller i risiko og avkastning på produkter og tjenester som inngår i hovedmarkedene til banken. Rapportering på geografiske segment gir derfor lite tilleggsinformasjon.
| 4. kvartal | 2024 | 4. kvartal | 2023 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 116 619 | 89 225 | 2 728 | 208 572 | 110 974 | 71 755 | 1 359 | 184 088 |
| Utbytte/resultat andel tilkn. selskap | 8 410 | 8 410 | 12 545 | 12 545 | ||||
| Netto provisjonsinntekter | 48 809 | 48 809 | 39 426 | 39 426 | ||||
| Verdiendring verdipapirer | 2 833 | 2 833 | 10 285 | 10 285 | ||||
| Andre inntekter | 1 204 | 1 204 | 685 | 685 | ||||
| Sum andre driftsinntekter | 0 | 0 | 61 256 | 61 256 | 0 | 0 | 62 940 | 62 940 |
| Lønn og andre personalkostnader | 60 665 | 60 665 | 56 182 | 56 182 | ||||
| Andre driftskostnader | 46 507 | 46 507 | 53 630 | 53 630 | ||||
| Avskrivninger på driftsmidler | 1 789 | 1 789 | 1 903 | 1 903 | ||||
| Sum driftskostnader før tap på utlån | 0 | 0 | 108 962 | 108 962 | 0 | 0 | 111 715 | 111 715 |
| Tap på utlån | 1 437 | 32 027 | 0 | 33 464 | 4 348 | 40 370 | 0 | 44 718 |
| Gevinst aksjer | 0 | 0 | ||||||
| Driftsresultat før skatt | 115 182 | 57 198 | -44 978 | 127 403 | 106 626 | 31 385 | -47 416 | 90 595 |
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto utlån og fordringer på kunder | 5 075 483 | 2 019 118 | 7 094 601 | 5 039 643 | 1 964 918 | 7 004 561 | ||
| Innskudd fra kunder | 3 617 805 | 1 921 959 | 5 539 763 | 3 619 931 | 2 029 518 | 5 649 449 |
Note 9 Verdipapirinvesteringer
| 31.12.2024 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 885 289 | 885 289 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | - | |||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 2 739 | 303 122 | 305 861 | |
| Sum | - | 888 028 | 303 122 | 1 191 150 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter | Virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 304 743 | - |
| Realisert gevinst/tap | 217 | - |
| Urealisert gevinst/tap ført mot resultatet | (23) | |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | (9 661) | |
| Investering | 9 538 | |
| Salg | (1 692) | |
| Utgående balanse | 303 122 | - |
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt, basert på relevante verdsettelsesmetoder. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
| 31.12.2023 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Verdipapirer til virkelig verdi over resultatet | 843 242 | 843 242 | ||
| Fondsandeler til virkelig verdi over resultatet | 40 823 | 40 823 | ||
| Verdipapirer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 3 348 | 304 743 | 308 091 | |
| Sum | - | 887 413 | 304 743 | 1 192 156 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter | Virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 266 884 | - |
| Realisert gevinst resultatført | 1 751 | - |
| Urealisert gevinst og tap resultatført | (145) | - |
| Urealisert gevinst og tap i andre resultatkomponenter | 37 932 | - |
| Investering | - | |
| Salg | (1 679) | - |
| Utgående balanse | 304 743 | - |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 31.12.2024 | 31.12.2023 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sertifikat- og obligasjonslån | ||||||
| NO0010852726 | 21.05.2019 | 21.05.2024 | 200 000 | 200 000 | 3m Nibor + 70 bp | |
| NO0010874167 | 03.02.2020 | 03.02.2025 | 72 000 | 72 614 | 250 000 | 3m Nibor + 66 bp |
| NO0010923006 | 04.02.2021 | 04.02.2026 | 250 000 | 252 047 | 250 000 | 3m Nibor + 60 bp |
| NO0012811852 | 17.01.2023 | 04.02.2027 | 200 000 | 202 069 | 150 000 | 3m Nibor + 113 bp |
| NO0012811860 | 18.01.2023 | 04.02.2028 | 200 000 | 202 252 | 150 000 | 3m Nibor + 119 bp |
| NO0012933557 | 01.06.2023 | 01.09.2027 | 200 000 | 201 464 | 150 000 | 3m Nibor + 128 bp |
| NO0012948977 | 27.06.2023 | 04.09.2026 | 200 000 | 201 099 | 200 000 | 3m Nibor + 128 bp |
| NO0013314021 | 14.08.2024 | 14.02.2029 | 200 000 | 201 677 | 0 | 3m Nibor + 87 bp |
| NO0013409797 | 20.11.2024 | 20.11.2025 | 100 000 | 100 554 | 3m Nibor + 37 bp | |
| Påløpt ikke kapitalisert rente | 9 898 | |||||
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 1 433 777 | 1 359 898 | ||||
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 31.12.2024 | 31.12.2023 | vilkår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | ||||
| NO0010851074 | 08.05.2019 | 08.05.2029 | 80 000 | 80 777 | 3m Nibor + 190 bp | |
| NO0013198408 | 11.04.2024 | 11.10.2034 | 120 000 | 121 952 | 3m Nibor + 252 bp | |
| Sum ansvarlig lånekapital | 121 952 | 80 777 |
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2023 | Emittert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 31.12.2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 1 359 898 | 273 879 | -200 000 | 1 433 777 | |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 1 359 898 | 273 879 | -200 000 | 0 | 1 433 777 |
| Ansvarlige lån | 80 777 | 121 952 | -80 777 | 121 952 | |
| Sum ansvarlig lån og fondsobligasjoner | 80 777 | 121 952 | -80 777 | 0 | 121 952 |
Note 11 Kapitaldekning
Banken har fram til 3. kvartal 2024 praktisert å ta eierandeler i selskaper som forholdsmessig konsolideres inn til fradrag i ren kjernekapital i morbanken. Dette prinsippet har banken endret ved rapportering for 4. kvartal 2024, slik at man samsvarer med unntaksregelen i beregningsforskriften § 18 bokstav c (tilsvarende artikkel 49.2 i CRR). Dette medfører videre at man faller under terskelverdien på 10 % for fradrag, og betyr at man har økt kapitaldekning i alle kapitalklasser for morbanken. Prinsippendringen medfører ingen endring for de forholdsmessig konsoliderte tallene.
Historikk er ikke omarbeidet.
| 4. kvartal | 4. kvartal | |
|---|---|---|
| Morbank | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Egenkapitalbevis | 70 000 | 70 000 |
| Overkursfond | 229 | 229 |
| Sparebankens fond | 915 117 | 833 478 |
| Gavefond | 2 400 | 0 |
| Utevningsfond | 11 045 | 9 691 |
| Fond for urealiserte gevinster | 130 162 | 135 534 |
| Annen Egenkapital | 0 | 5 640 |
| Sum egenkapital | 1 128 953 | 1 054 572 |
| Utbytte | -7 000 | 0 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -1 280 | -1 202 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -14 871 | -203 192 |
| Ren kjernekapital | 1 105 802 | 850 178 |
| Fondsobligasjoner | 90 000 | 60 000 |
| Fradrag i kjernekapital | 0 | -2 538 |
| Sum kjernekapital | 1 195 802 | 907 640 |
| Ansvarlig lånekapital | 120 000 | 80 000 |
| Fradrag i tilleggskapital | 0 | 0 |
| Sum tilleggskapital | 120 000 | 80 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 1 315 802 | 987 640 |
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | ||
| Stater | 0 | 0 |
| Lokal regional myndighet | 36 752 | 19 424 |
| Offentlig eide foretak | 0 | 0 |
| Institusjoner | 25 504 | 46 299 |
| Foretak | 138 013 | 123 138 |
| Massemarked | 482 672 | 428 097 |
| Pantsikkerhet eiendom | 2 711 695 | 2 645 610 |
| Forfalte engasjementer | 125 307 | 146 544 |
| Høyrisiko engasjementer | 15 279 | 37 038 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 62 276 | 47 722 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 27 624 | 0 |
| Andeler verdipapirfond | 0 | 40 823 |
| Egenkapitalposisjoner | 310 729 | 113 770 |
| Øvrige engasjementer | 36 478 | 57 178 |
| CVA-tillegg | 0 | 0 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 3 972 330 | 3 705 643 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 453 317 | 389 616 |
| Beregningsgrunnlag | 4 425 648 | 4 095 259 |
| Kapitaldekning i % | 29,73 % | 24,12 % |
| Kjernekapitaldekning | 27,02 % | 22,16 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 24,99 % | 20,76 % |
| Uvektet kapitaldekning | 13,44 % | 10,82 % |
Konsolidering av samarbeidende grupper
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper.
Banken har en eierandel på 1,86% i Eika Gruppen AS og på 2,21% i Eika Boligkreditt AS.
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Ren kjernekapital | 1 095 679 | 957 007 |
| Kjernekapital | 1 198 584 | 1 027 128 |
| Ansvarlig kapital | 1 335 967 | 1 124 183 |
| Beregningsgrunnlag | 5 117 307 | 4 921 103 |
| Kapitaldekning i % | 26,11 % | 22,84 % |
| Kjernekapitaldekning | 23,42 % | 20,87 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 21,41 % | 19,45 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 10,82 % | 9,47 % |
Note 12 Egenkapitalbevis
Bankens egenkapitalbevis er alle ført i en - 1 - klasse og utgjør per 31.12.2024 kr. 70.000.000 fordelt på 700.000 egenkapitalbevis pålydende 100 kroner.
EIERANDELSBRØK
Eierandelsbrøk for 2024, se tabell, er utregnet med utgangspunkt i fordeling egenkapital pr. 31.12.23, tilsvarende for 2023 med utgangspunkt i fordeling egenkapital 31.12.22.
| Beløp i tusen kroner | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Egenkapitalbevis (- egne) | 70 000 | 70 000 |
| Overkursfond | 229 | 229 |
| Utevningsfond | 3 601 | 3 729 |
| Sum eierandelskapital (A) | 73 830 | 73 958 |
| Sparebankens fond | 833 478 | 774 368 |
| Gavefond | ||
| Grunnfondskapital (B) | 833 478 | 774 368 |
| Fond for urealiserte gevinster | 135 534 | 97 603 |
| Fondsobligasjon | 60 000 | 60 000 |
| Fond for vurderingsforskjeller | 4 438 | 5 218 |
| Avsatt utbytte, gaver og konsernbidrag | 6 090 | 8 050 |
| Sum egenkapital | 1 113 369 | 1 019 197 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 8,14 % | 8,72 % |
| Utbytte | ||
|---|---|---|
| Avsatt utbytte per egenkapitalbevis (i hele kr.) | 10,00 | 8,70 |
| Samlet utbytte | 7 000 | 6 090 |
De 20 største egenkapitalbeviseiere:
| 31.12.2024 | |||
|---|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel | |
| Per Magne Langen (Dødsbo) | 30 700 | 4,39 % | |
| Frian AS | 25 100 | 3,59 % | |
| Jan Tamnes | 19 900 | 2,84 % | |
| Fevang AS | 18 467 | 2,64 % | |
| Liv Marie Engan | 17 300 | 2,47 % | |
| Per Arne Utne | 16 600 | 2,37 % | |
| Byehjørnet AS | 16 500 | 2,36 % | |
| Trygve Kristian Størseth | 14 000 | 2,00 % | |
| Kikamo AS | 13 074 | 1,87 % | |
| Petter Harolf Kristiansen | 13 000 | 1,86 % | |
| Vibe Eiendom AS | 12 870 | 1,84 % | |
| Marit Lorck Strøm | 12 600 | 1,80 % | |
| A1 Holding AS | 12 100 | 1,73 % | |
| Bjørn Kosberg | 10 767 | 1,54 % | |
| Svein-Kristoffer Grøvdal Solberg | 8 700 | 1,24 % | |
| Torhild Geitle | 8 700 | 1,24 % | |
| Sandkjernan Utbygging AS | 8 700 | 1,24 % | |
| Arnfinn Viken | 8 700 | 1,24 % | |
| Hilex Finans AS | 7 600 | 1,09 % | |
| Stallbakken Holding AS | 7 304 | 1,04 % | |
| Sum 20 største | 282 682 | 40,38 % | |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 417 318 | 59,62 % | |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 700 000 | 100,00 % | |
| Antall bevis: | 700 000 | ||
| Antall eiere: | 406 |
Note 13 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntrådt hendelser etter balansedagen som er av vesentlig betydning for det avlagte kvartalsregnskapet.
Styrets forslag til utbytte er på kr. 7.000.000 for 2024. Endelig vedtak foretas i forstanderskapet 24. mars 2025, jfr. note 12. Her vedtas også avsetning av gaver til lag og foreninger på kr. 2.400.000.

