Note 4 Kapitalstyring og kapitaldekning
RørosBanken benytter standardmetoden for kredittrisiko og basismetoden for operasjonell risiko. Per 31. desember 2024 er kravet til bevaringsbuffer 2,5 %, systemrisikobuffer 4,5 % og motsyklisk kapitalbuffer 2,5 %. Kravet om ren kjernekapital er på 4,5 %, slik at samlet minstekrav til ren kjernekapital er 14,0 %. I tillegg har Finanstilsynet fastsatt et pilar 2-krav for banken på 2,8 % som må dekkes med minimum 56,25 % ren kjernekapital og minimum 75 % kjernekapital. Regulatorisk minstekrav til ren kjernekapital, inklusive pilar 2-kravet, er dermed 15,58 % på konsolidert i nivå.
Bankens mål om ren kjernekapitaldekning på konsolidert nivå er minimum 16,8 % per 31. desember 2024.
En sentral del i bankens kapitalstyring er konsernets interne vurdering av kapitalbehov (ICAAP – Internal Capital Adequacy Assessment Process). I denne prosessen foretas det vurderinger av alle vesentlige risikoer banken er eksponert mot med tilhørende vurdering av internt kapitalbehov for de ulike risikoene. Styret gjennomgår i forbindelse med ICAAP konsernets viktigste risikoområder og intern kontroll. Gjennomgangen tar sikte på å få dokumentert kvaliteten på arbeidet innen de vesentligste risikoområdene. Gjennomgangen skal sikre at endringer i risikobildet identifiseres slik at nødvendige forbedringstiltak kan iverksettes. Tilleggsinformasjon om bankens ansvarlige kapital og risikoprofil er offentliggjort på bankens hjemmesider – pilar 3 dokument.
Samarbeidende gruppe pr 31. desember 2024:
Foretak som deltar i samarbeidende gruppe skal foreta forholdsmessig konsolidering av eierandeler i finansforetak som samarbeidet omfatter, jf. Finansforetaksloven § 17-13 (2) og utfyllende bestemmelser i CRR/CRD-forskriftens § 20 (3) og §32 (4).
RørosBanken deltar i samarbeidende gruppe med Eika Gruppen AS og Eika Boligkreditt AS. Eierandelen i Eika Gruppen (1,86 %) og Eika Boligkreditt (2,21 %) blir konsolidert med bankens kapitaldekning.
Banken har frem til 3. kvartal 2024 praktisert å ta eierandeler i selskaper som forholdsmessig konsolideres inn til fradrag i ren kjernekapital i morbanken. Dette prinsippet har banken endret ved rapportering for 4. kvartal 2024 i samsvarer med unntaksregelen i beregningsforskriften § 18 bokstav c, som tilsvarer artikkel 49.2 i CRR. Dette medfører at banken havner under terskelverdi på 10 % for fradrag, og gir en økning i kapitaldekning på morbank-nivå. Prinsippendringen medfører ingen endring for de forholdsmessig konsoliderte tallene. Historikken er ikke omarbeidet.
Forpliktelse om tilførsel av kapital i Eika Boligkreditt
I henhold til ny avtale om kjøp av OMF mellom banken og Eika Boligkreditt AS, har banken påtatt seg en likviditetsforpliktelse overfor Eika Boligkreditt AS. Per 31. desember 2024 er denne forpliktelsen på inntil 375,8 MNOK. I morbankens kapitaldekning har bankens netto likviditetsforpliktelse 50 % konverteringsfaktor som igjen vektes som OMF med 10 %. risikovekt. I morbankens beregningsgrunnlag for kapitaldekning inngår dermed forpliktelsen med 18,8 MNOK. Likviditetsforpliktelsen elimineres i konsolidert kapitaldekning i og med at den dekkes av bankens konsoliderte pilar 2-krav.
| Morbank | Konsolidert kapitaldekning inkl. andel samarb.gruppe | |||
|---|---|---|---|---|
| Tall i tusen kroner | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Opptjent egenkapital | 915 117 | 833 478 | 900 484 | 636 624 |
| Overkursfond | 229 | 229 | 121 344 | 108 266 |
| Utjevningsfond | 11 045 | 9 691 | - | - |
| Fond for urealisert gevinst | 130 162 | 135 534 | - | 140 263 |
| Annen egenkapital | - | 5 640 | 130 491 | - |
| Egenkapitalbevis | 70 000 | 70 000 | 98 491 | 96 285 |
| Avsatt til gaver | 2 400 | - | - | - |
| Sum egenkapital | 1 128 953 | 1 054 572 | 1 250 810 | 981 438 |
| Immaterielle eiendeler | -113 986 | |||
| Kontantstrømsikring IFRS 9 | 7 147 | |||
| Avsatt utbytte | -7 000 | 0 | - | - |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -1 280 | -1 202 | -1 602 | -1 689 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -14 871 | -203 192 | -46 689 | -22 742 |
| Ren kjernekapital | 1 105 802 | 850 178 | 1 095 679 | 957 007 |
| Fondsobligasjoner | 90 000 | 60 000 | 102 905 | 72 660 |
| Fradrag i kjernekapital | - | -2 538 | - | -2 538 |
| Sum kjernekapital | 1 195 802 | 907 640 | 1 198 584 | 1 027 129 |
| Tilleggskapital - ansvarlig lån | 120 000 | 80 000 | 137 383 | 97 055 |
| Fradrag i tilleggskapitalkapital | - | 0 | - | - |
| Netto ansvarlig kapital | 1 315 802 | 987 640 | 1 335 967 | 1 124 184 |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | ||||
| Stater | ||||
| Lokale og regionale myndigheter (herunder kommuner) | 36 752 | 19 424 | 53 791 | 42 810 |
| Offentlige eide foretak | 0 | 0 | 0 | |
| Institusjoner | 25 504 | 46 299 | 45 629 | 68 078 |
| Foretak | 138 013 | 123 138 | 139 329 | 133 848 |
| Massemarked | 482 672 | 428 097 | 538 884 | 484 375 |
| Engasjementer med pantesikkerhet i eiendom | 2 711 695 | 2 645 610 | 3 386 712 | 3 264 696 |
| Forfalte engasjementer | 125 307 | 146 544 | 128 594 | 149 861 |
| Høyrisiko-engasjementer | 15 279 | 37 038 | 15 383 | 37 039 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 62 276 | 47 722 | 48 538 | 63 683 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 27 624 | 0 | 27 624 | |
| Andeler i verdipapirfond | 0 | 40 823 | 6 157 | 42 759 |
| Egenkapitalposisjoner | 310 729 | 113 770 | 174 664 | 124 339 |
| Øvrige engasjement | 36 478 | 57 178 | 50 503 | 68 801 |
| CVA-tillegg | 0 | 21 353 | 22 746 | |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 3 972 330 | 3 705 643 | 4 637 162 | 4 503 035 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 453 317 | 389 616 | 473 789 | 412 965 |
| Kapitalkrav med utgangspunkt i faste kostnader | 6 356 | 5 104 | ||
| Sum beregningsgrunnlag | 4 425 648 | 4 095 259 | 5 117 307 | 4 921 104 |
| Kapitaldekning i % | 29,73 % | 24,12 % | 26,11 % | 22,84 % |
| Kjernekapitaldekning | 27,02 % | 22,16 % | 23,42 % | 20,87 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 24,99 % | 20,76 % | 21,41 % | 19,45 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 13,44 % | 10,82 % | 10,82 % | 9,47 % |

